Zakir Hüseyin Kimdir

Zakir Hüseyin Kimdir, Zakir Hüseyin Hayatı Biyografi

Hint devlet adamı. 1967-1969 arasın­da cumhurbaşkanlığı yapmıştır.

8 Şubat 1897*de Haydarabad’da doğdu, 3 Mayıs 1969’da Yeni Delhi’de öldü. Müslüman bir ailedendi. Aligarh’daki Müslüman Anglo-Oriental Koleji’nde eğitim gördü.

Mahatma Gandi’nin çağrısına uyarak Camiyetü’l Milliyetü’l İslamiyye adlı Müslüman bir üniver­site kurulması için çalıştı. 1926’da bu üniversitenin başkanlığına getirildi. 1937’de İlköğretim Milli Kürulunun başkanı oldu. 1948’de Aligarh Üniversitesi rektör yardımcılığına atandı. 1952’de merkezi yasama örgütü olan Rajya Sabha üyeliğine seçildi. 1957’de Bihar Eyaleti valiliğine getirildi. 1962’de cumhurbaş­kanı yardımcısı oldu. Kongre Partisi’nin adayı olarak 1967’de Sarvepa İli Radhakrishnan’ın yerine devlet başkam oldu.

Hindistan’daki Müslüman toplumunun önderle­rinden biri olarak Mahatma Gandi’yi destekleyen Zakir Hüseyin, Hindistan devlet başkanlığına getiri­len ilk Müslüman olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>