Yves Montand Hayatı

Yves Montand Kimdir, Yves Montand Hayatı Biyografi

İtalyan asıllı Fransız şarkıcı ve sinema oyuncusu. Başarılı tiplemeleri ve ken­dine özgü müzik üslubuyla her iki alanda da ün kazanmıştır.

13 Ekim 1921’de İtalya’da Toscana bölgesinde Monsummano’da doğdu. Asıl adı Ivo Livi’dir. Yok­sul bir Yahudi ailesinden gelmekteydi. Mussolini’nin güç kazanmasıyla yaşam koşullan zorlaşınca ailesiyle birlikte Marsilya’ya göç etti. On bir yaşında okulu bırakmak zorunda kaldı. Boyacılık, berber çıraklığı, fabrika işçiliği yaptı. Bu arada hep bir şarkıcı olmak düşünü besliyordu. On sekiz yaşına geldiğinde bir kulüpte şarkı söylemeye başladı.

Paris’in çeşitli mü­zik hollerinde ün kazanmaya çalıştığı bir sırada Edith Piaf ile tanışması, yaşamında bir dönüm noktası oldu. Piaf’ın yardımıyla yalnız Fransa’nın değil, dünyanın sevilen sanatçıları arasına girdi. Birçok ülkede solo konserler verdi. İlk filmi olan Etoiles sans lumiere’i de (“Işıksız Yıldızlar”) Piaf ile yaptı. 1951’de sinema sanatçısı Simone Signoret ile evlendi ve birçok filmde onunla başrolü paylaştı. Önceden Fransız Komünist Partisi’ne üye olan Montand, SSCB’nin 1968’de Çekoslovakya’yı işgalinden sonra, her türden baskı yönetimine ve bunları destekleyenlere karşı olduğunu belirterek partiden ayrıldı.

  • Eserleri (başlıca): Oynadığı Filmler: Etoiles sans lumiere, 1946, (“Işıksız Yıldızlar”); Le salaire de la peur, 1953, (Dehşet Yolcuları); Les heroes sont fatigu.es, 1955, (Yorgun Savaşçı); Les sorcieres de Salem, 1957, (“Cadı Kazanı”); Let’s Make Love, 1960, (“Gel Sevişelim”); Sanctuary, 1961, (Lekeli Günler); Aimez-vous Brahmsf, 19bl, (Brahms’ı Sever Misiniz?); Compartiment tueurs, 1965, (“Yataklı Vagondaki Katiller”); Grand prix, 1966, (Ölümle Yarışanlar); Vivre pour vivre, 1968, (Yaşamak için); 2, 1969, (“Ölümsüz”); L’aveu, 1970, (İtiraf); On a Clear Day You Can See Forever, 1970; Cesar et Rosalie, 1972, (“Cesar ve Rosalie”); Etat de siege, 1973, (“Sıkıyö­netim”); Vincent, François, Paul et les autres, 1975, (Sen Ben ve Diğerleri); Clair de femme, 1978. Kitap: Du soleil plein la tete, 1955, (“Tepedeki Güneş”).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>