William Tackson, Joseph Dalton HOOKER Hayatı

William Tackson, Joseph Dalton HOOKER Kimdir, William Tackson, Joseph Dalton HOOKER Hayatı Biyografi

İngiliz botanik bilginleri. Baba oğul Hooker’lar bitki sistematiği ve sınıf­landırılmasına ilişkin çalışmalar yap­mışlar, botaniği popülarize etmede etkili olmuşlardır.

William Jackson Hooker, 6 Temmuz 1785’de Nonvich’te doğdu, 12 Ağustos 1865’de Kew’de öldü. Norwich Gramer Okulu’nda eğitim gören W.J. Hooker’ın doğa bilime olan ilgisi, 1805’de ender, görülen bir kara yosununu bulmasıyla botaniğe yöneldi. Bota­nik araştırmaları yapmak amacıyla İzlanda, Fransa, İsviçre ve İtalya’ya geziler yaptı. Gezileri sırasında dönemin önde gelen botanik bilginleriyle tanışan W.J.Hooker, 1820’de Glasgow Üniversitesinde bota­nik profesörü oldu. Bitkiler dünyasında başta çiçeksiz bitkilere (karayosunları, eğreltiotlan) ilgi duyan W.J.Hooker bu konuda yayımladığı bir çok çalışma­sıyla botaniğe değerli katkılarda bulundu.

1841’de kurucusu olduğu ve daha sonra dünyaca ünlü bir botanik araştırma merkezi durumuna gelen Kew Krallık Bahçeleri’nin yöneticiliğini üstlenen W.J.Hooker, 1855’ten başlayarak bu görevi oğlu Joseph Dalton Hooker’la paylaştı. Birçok bilimsel kuruluşun üyeliği yanı sıra 1806’da Linnean Society’ ye seçilen ve 1836’da “Sir” unvanı alan W.J.Hooker, 1847’de türünün ilk örneği olan Ekonomik Botanik Müzesi’ni kurdu.

Joseph Dalton Hooker, 30 Haziran 1817’de Halesworth’de doğdu, 10 Aralık 1911’de Sunning dale de öldü. Tıp öğrenimi gördüğü Glasgow Universitesi’nden 1839’da mezun oldu. Babası nedeniyle ilgi duyduğu botanik alanında 1839-1843 arası Antarkti­ka’ya düzenlenen inceleme gezisine katılan J.D.Hoo- ker, daha sonra Hindistan, Himalaya, Tibet, Yeni Zelanda, Suriye, Fas ve ABD’de inceleme gezileri yaptı, gezdiği bu bölgelerin bitki örtüsü üzerine çalışmalar yayımladı.

Çalışma arkadaşı G.Bentham (1800-1884) ile birlikte bitki sistematiği ve bitkilerin sınıflandırılmasında dünyaca ün kazanan J.D.Hoo- ker, 1839’da tanıştığı, aralarında uzun sürecek bir arkadaşlığın başladığı Darwin’in doğal seçme ve evrim kuramının etkin savunucularından oldu. 1865’de ba­basının ölümü üzerine yöneticiliğini tümüyle üstlen­diği Kew Krallık Bahçeleri’ni uluslararası bir araştır­ma merkezi durumuna getiren, 1876’da Jodrell Araş­tırma Laboratuvarı’nı kuran J.D.Hooker, 1873-1878 arası Royal Society’nin başkanlığını yaptı, birçok ödülün yanı sıra 1907’de Merit Odülü’nü aldı.

  • Eserleri (başlıca): „W.J.Hooker: The British Flora, 1830, (“İngiltere Bitki Örtüsü[1]).. J.D.Hooker: Flora An- tarctica, 2 cilt, 1844-1847, (“Antarktika Bitki Örtüsü”); Flora Tasmania, 1860, (“Tasmanya Bitki Örtüsü”); Gene- ra Plantarum, (G.Bentham ile), 3 cilt, i862-1883, (“Bitki Sınıflandırılması”)^.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>