William Montague Hayatı

William Montague Kimdir, William Montague Hayatı Biyografi

ABD’li filozof. Amerika’da gelişen Yeni Gerçekçilik akımının öncülerin- dendir.

24 Kasım 1873’de Chelsea’da doğdu, New York’ ta öldü. Orta öğrenimini doğduğu yerde bitirdikten sonra Harvard Üniversitesinde felsefe okudu, 1898’de doktor sanını kazandı, Radcliffe, California ve Harvard, daha sonra Barnard üniversitelerinde öğretim üyesi, 1920’de Columbia Üniversitesinde felsefe profesörü olarak görevini sürdürdü.

Amerika’daki Yeni Gerçekçi akımının öncüle­rinden olan Montague, felsefede, Royce’ın etkisinde kalarak bilme ya da bilgi ve inanç sorunları üzerinde durdu, bunlara tinselci özdekçi bir yaklaşımla çözüm aradı. Daha sonra bu sorunları Tinselcilik ya da Canlıcılık’tan yola çıkan bir Özdekçilik’le birleştir­meye çalıştı. Ona göre felsefede sorunu çözüme ulaştırabilmek için psikoloji ve fizikten kaynaklanan (psycho-physical) bir yönteme dayanma gereği vardır. Felsefenin başlıca görevi gerçekliği belli bir biçime kavuşturmaktır.

  • Eserleri (başlıca): The New Realism, 1912, (“Yeni Gerçekçilik”); The W ay s of Knovoing or the Methods of Philosophy, 1925, (“Bilmenin Yollan ya da Felsefenin Yöntemleri”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>