William Jennings Bryan Kimdir

William Jennings Bryan Kimdir, William Jennings Bryan Hayatı Biyografi

ABD’li siyaset adamı. Demokratik Parti’nin önderlerindendir.

19 Mart 1860’ta Illinois Eyaletinde Salem’de doğdu, 26 Temmuz 1925’de Tennessee Eyaleti’nde Dayton’da öldü. Din ve ahlak kurallarına önem veren orta halli bir ailenin oğluydu. 1881’de Illinois College’ı bitirdi, iki yıl Union College’da hukuk eğitimi gördü. 1883’de Jacksonville’de bir avukatlık bürosu açtı.

1887’de bürosunu Nebraska Eyaleti’ne, Lincon’e taşıdı ve siyasete atıldı. 1890’da Demokratik Parti’den Senato üyeliğine seçildi. 1892’deki seçimleri de kazan­dı. Başlıca, çiftçilerin iktisadi çıkarlarının sözcülüğü­nü yapan Bryan, gümrük vergilerinin düşürülmesini, ticaretin ve gümüş para basılmasının serbest bırakıl­masını savunuyordu.

1893’teki iktisadi bunalım özellikle çiftçileri ve gümüş madeni sahiplerini etkilemişti. Bunlar, dolaşımdaki gümüş para miktarının artırılmasını istiyor­lardı. Sherman Yasası bunu sağlamış ancak daha sonra Başkan Grover Cleveland’in çabalarıyla geri alınmıştı. Gümüş para basılması yanlıları, federal hükumetin büyük miktarda gümüş satın alarak daha fazla gümüş içeren dolar basması gerektiğini söylüyorlardı. Bryan bunu destekleyerek Serbest Gümüş Hareketi’nin öncüsü oldu.

1894’de Senato seçimlerini kaybetti. Bundan son­ra düşüncelerini, yöneticiliğini yaptığı Omaha World-Herald gazetesinde ve açık hava toplantıların­da halka duyurmaya çalıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>