William Holman Hunt Kimdir

William Holman Hunt Kimdir, William Holman Hunt Hayatı Biyografi

İngiliz, ressam. Ön Raffaellocular’ın (Pre-Raphaelitsler) kurucularından biri ve en sürekli temsilcisi olmuştur.

2 Nisan 1827’de Londra’da doğdu, 7 Eylül 1910’da aynı kentte öldü. Gençlik yıllarında boş zamanlarının çoğunu müze ve galerilerdeki sergileri inceleyerek ve açık havada eskizler yaparak geçirdi. 1843’de Kraliyet Akademisi okullarına girdi. Burada ölümüne değin dosduğunu sürdürdüğü John Everett Millais’le tanıştı. 1848’de Millais’le birlikte Ön Raffaellocular hareketini başlattı ve bunun ilkelerine yaşa­mı boyunca bağlı kaldı. İncit den sahneleri işlediği resimlerinde yerel ayrıntıları saptamak amacıyla 1854’ten sonra birkaç kez Mısır’a ve Filistin’e gitti. 1905’de yazdığı PreRaphaelitism and the Pre-Rapha- elite Brotherhood (“Ön Raffaelloculuk ve Ön Raffael- locular Kardeşliği”) adlı kitabı, grubun ilkelerine, anıları ise kendi sanat kuramına ışık tutmuştur.

Hunt yapıtlarında Ön Raffaellocular’ın keyfi kuralları engellemek amacıyla doğrudan doğruya doğadan aktarma yöntemine bağlı kalmış ve resimle­rinde olaylan, tasarım kurallannın gerektirdiği gibi değil de, olmuş olabileceği biçimde kurgulamıştır. Dinsel konulara ağırlık vermiş, ahlaksal ve toplumsal Simgecilik’i (Sembolizm) öğretici bir tavırla vurgula­mıştır. İlk yapıdan halk tarafından tepki ile karşılan­mış, ancak 1854’de yaptığı ve İsa’yı insan ruhunun kapısını çalarken betimlediği allegorik bir resim olan Dünyanın Işığı, eleştirmen J.Ruskin tarafından öv­güyle karşılanınca tepkiler son bulmuştur.

  • Eserleri (başlıca): Resim: Kendi Portresi, 1845, Kent Sanat Galerisi, Birmingham; Uyanan Vicdan, 1854; Ma- deleine ve Porphyro’nun Kaçışı, 1848; Yanaşma Çoban, 1852, Kent Sanat Galerisi, Manchester; Dünyanın Işığı, 1854, Keble Koleji, Oxford; Kurban, 1856, Lady Lever Sanat Galerisi, Cheshire, İngiltere; Masumların Zaferi, 1884, Tate Galerisi, Londra; Magdalen Kulesinde Maya Sabahı, 1889, Lady Lever Sanat Galerisi, Cheshire, İngiltere; Kutsal Ateşin Mucizesi, 1898. Kitap: Pre- Raphaelitism and the Pre-Raphaelite Brotherhood, 1905, (“On Raffaelloculuk ve On Raffaellocular Kardeşliği”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>