William Glackens Kimdir

William Glackens Kimdir,William Glackens Hayatı ve Biyografi

(1870-1938)

ABD’li ressam. Toplumsal gerçekçi konulan, Fransız İzlenimcileri’ne (Empresyonistler) benzer bir tutumla ele almıştır.

13 Mart 1870’de Philadelphia’da doğdu, 22 Mayıs 1938’de Connecticut’ın Westpoint kentinde öldü. Bir yandan Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisinde öğrenim görürken, öbür yandan da gazetelerde ressam olarak çalıştı. 1891’de R.Henri ile tanıştı ve onun önerisiyle 1894’de yağlı boya çalışmaya başladı. 1895’de bir yıl için Paris’e gitti. ABD’ye dönünce New York’a yerleşti. Burada New York Herald ve New York World gazetelerinde çalıştı. 1898’de Mc Clure Magazine dergisi tarafından, İspanyol Amerikan Savaşın izlemek için Küba’ya yollandı. New York’a dönünce, bu kente yerleşmiş olan R.Henri ve Philadelphia’dan gelen öteki gazete ressamları John Sloan (1871-1951), Everett Shinn (1876-1953) ve George Lüks (1867-1933) ile birlikte çalışmaya başladı.

Glackens, Ash Can Okulu’nun toplumsal ger­çekçi yaklaşımı içinde ürünler vermiş, ancak konularını grubun öbür üyeleri gibi New York’un yoksul kesimlerinden almak yerine, orta sınıfın yaşam biçimiyle ilgilenmiş, parklarda gezenleri, sandalla dolaşanları, tatil günlerini betimlemiştir. Glackens’in bu yaklaşımı, etkisi altında olduğu Fransız İzlenimcilerinden kaynaklanmaktadır. 1910’larda Renoir’ın erken döneminin etkisi altına girmiş ve daha çok kadın portreleri ile çıplaklar yapmıştır. Gazete ressamlığı yıllarında grafiğe yönelik bir tutumla, gri, kahverengi ve siyah tonları kullanırken bu son döneminde paletinin rengi açılmış, resimlerine ışıltılı ve pembemsi tonlar egemen olmuştur.

  • Eserleri (başlıca): Hammerstein’in Çatı Bahçesi, 1901; Chez Mouquin, 1905, Chicago Sanat Enstitüsü; Elmalı Çıplak, 1910, Brooklyn Müzesi, New York.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>