Walter de la Mare Kimdir

Walter de la Mare Kimdir, Walter de la Mare Hayatı Biyografi

İngiliz, şair ve romancı. Zengin bir düş dünyasına yer veren şiirleri, fan­tazileri ve çocuklar için yazdığı öyküleriyle tanınmıştır.

Walter John De la Mare, 25 Nisan 1873’te, Kent ilinin Charlton kasabasında doğdu, 22 Haziran 1956’da İVickhenham’da öldü. Fransız Protestan kökenli bir aileden gelmekteydi. Londra’daki St. Paul Katedral Okulunda öğrenim gördükten sonra, 1908 yılına değin bir Amerikan petrol şirketinde çalıştı. Songs of Childbood (“Çocukluk Şarkıları”) adlı ilk şiir kitabı Walter Ramal takma adıyla 1902’de yayım­landı. 1908’de devletin kendisine aylık bağlaması üzerine tüm zamanını edebiyata verdi ve gerçek adım kullanmaya başladı. Oxford, Cambridge ve St. An- drews üniversitelerinden fahri doktor unvanını aldı. 1955’te Amerikan Sanat ve Edebiyat Akademisi üyeliğine seçildi.

De la Mare, şiir, öykü ve romanlarında zengin bir düş gücüne dayanan ve doğaüstü öğelere yer veren bir anlatım geliştirmiştir. Gizemli, şaşırtıcı, yer yer ürkü­tücü, ama genel olarak neşeli bir atmosfer yaratır. Çocuklukla yetişkinlik, gerçek dünya ile masal ve düş dünyası arasında bir bağ kurmayı denemiş, dünyayı çocuksu bir duyarlılıkla ele almıştır. Döneminin önemli fantezi yazarları arasına girmiş, çocuklar için yazdığı öykülerle de çocuk edebiyatının seçkin isim­lerinden biri olarak tanınmıştır. 1921 ‘de yayımlanan Memoirs of a Midget (“Bir Cücenin Anıları”) adlı romanı şiirsel ve fantastik üslubunun en yetkin örneklerindendir.

De la Mare, döneminin edebiyat akımlarından bağımsız gelişen yönleri ve kendine özgü nitelikleri olmasına karşılık, 19. yy yazarlarından Lewis Carroll ile benzerlikler gösterir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>