Vittore Carpaccio Kimdir

Vittore Carpaccio Kimdir,Vittore Carpaccio Hayatı ve Biyografi

(1465-1526)

İtalyan, ressam. Çeşitli Hıristiyan azizlerinin yaşamını konu alan dizi resimleriyle ünlüdür.

1465’de doğdu, 1526’da öldü. Doğum yerinin Venedik olduğu sanılmaktadır. Gemi yapımcılığı ve denizcilikle uğraşan bir ailenin çocuğuydu. Venedik yerel lehçesinde soyadı Scarpaza’yken sonradan bu­nun İtalyancalaştırılmış biçimini benimsemiştir. Carpaccio’nun çocukluğu ve gençliği ile ilgili çok az bilgi vardır. Dalmaçya ve Yakın Doğu’ya geziler yaptığı sanılıyor.

Venedik Devlet Arşivi’ndeki bir belgede Carpac- cio’ya 1488’de Scuola di Sant’ Arsolo için Azize Ursula’nın yaşamını konu alan bir resim sipariş edildiği belirtilmektedir. Sanatçı aynı azizenin yaşa­mını konu alan büyük boyutlu 9 kompozisyon daha yapmıştır.

Carpaccio’nun 1496 dolaylarında, bir süre Gentile Bellini ile birlikte Venedik’teki San Giovanni Evangelista Kilisesi için “Gerçek Çarmıh Efsanesini konu alan bir dizi yapıt üstünde çalıştığı biliniyor. 1502’de ise Scuola di San Giorgio için Aziz Matta’ya Çağrı ve Aziz Hieronymus’un Cenaze Töreni adlı resimleri yaptı. 1507’de Meryem’e Müjde ve Aziz Trifanius’un Mucizeleri adlı yapıtları bitirdi. 151 l’den 1514’e değin yardımcısı Bissale ile birlikte Aziz Stefano’nun yaşamını konu alan bir dizi resim üzerin-

CAR de çalıştı. 1516’da Capadi stria’ya gitti, burada da azizlerin yaşamı üstüne bır resim dizisi oluşturdu. 1523’de Venedik’e döndü, ölümüne değin burada yaşadı.

Carpaccio Venedik O kulu ressamlarındandı. Etkilendiği Üslubu sanat yaşamı boyunca büyük bir değişim ressamlar geçirmemiştir. Azize Ursula’nın yaşamım anlatan ilk resimleri, Antonella de Messi na’dan oldukça etkilen­diğini gösterir. Ancak Messı’nın resimlerinde kesin olarak algılanabilen geometrik kuruluş, Carpaccio’da daha gizlenmiş bir boyut için de sunulmuştur. Onu Messina’dan ayıran bir başka özellik de daha parlak renkleri uyum içinde kullanmasıdır. Bu resimlerde ilk vedusti’lerden (yerel görüntüleri panaromik olarak izleyen ressam) olan Gentile Bellini’nin etkileri de görülür. Carpaccio Azize Ursula’nın Kölne Varışında belirli bir perspektif içine aldığı şıato ve su kanallarım bir Flaman ressamı gibi ayrıntılarıyla işlemiştir. Git­tikçe artan renk tutkusu bu dizinin üçüncü resmi olan Azize Ursula ile Papanın Roma’da Buluşmasında en zengin boyutlarına ulaşmıştır. Resiimde, yeşil çimen­ler üstünde çeşitli renklerdeki giy. sileriyle bir tören havası içinde yürüyen papazlar yoğun bir renk cümbüşü oluştururlar. Gentile Bellini gibi Carpaccio da bütün bu sahneler için, zengin mimarlığı ile Venedik kentini fon olarak kullanmıştır. Bundan sonraki Elçilerin Varışı, Elçilerin Kovuluşu ve Elçile­rin Geri Dönüşü ile Azize Ursula’nın Rüyası adlı resimleri, yoğun ve zengin iç mekân . anlatımları ve gizemli havalarıyla onun en ünlü yap atlarından biri olan Courtesans’m (Saraylı Kadınlar) habercisidir.

  • Eserleri (başlıca ): Azize Ursula’nın Köln’e Varıp,. 1490, Venedik Akademisi; Azize Ursula’nın Katledilmesi ve Cenaze Töreni, V (92-1498, Venedik Akademisi; Azize Ursula ile Papa’nın Roma’da Buluşması, 1492-1498, Venedik Akademisi; Elçilerin Varışı, 1492-1498, Venedik Akademisi; Elçilerin Kovuluşu, 1492-1498, Venedik Aka­demisi; Elçilerin Geri Dönüşü, 1492-1498, Venedik Aka­demisi; Azize Urs.ula’nm Rüyası, 1492-1498, Venedik Akademisi; Kurtayıcının Kanı, 1496, Belediye Müzesi, Udine/İtalya; Aziıı Matta’ya Çağrı, 1501-1502, Scuola di San Giorgio, Veınedik; Aziz Hieronymus’un Cenaze Töreni, 1501-1502, Scuola di San Giorgio, Venedik; Bakire Meryem’ in Ölümü, 1508, Pinakotek, Ferrera, italya; Courtesar ıs, 1510, Correr Müzesi, Venedik, (Saray­lı Kadınlar); } ‘oahim ile Anna’mn Buluşması, 1515, Venedik Akadeı nisi; On Bin Kişinin Şehit Edilmesi, 1515, Venedik Akade misi; Madonna ile Azizler, San Francesco Kilisesi, Piran< i/İtalya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>