Truman Capote Kimdir

Truman Capote Kimdir, Truman Capote Hayatı Biyografi

ABD’li öykü, roman ve deneme ya­zarı. Amerikan Gotik geleneğinin başlıca temsilcilerindendir.

30 Eylül 1924’de, ABD’nin güneyinde, New Orleans’da doğdu. Annesiyle babasının ayrılmaları üzerine, Louisiana ve Alabama’daki akrabalarının yanına yollandı. Bu dönemdeki çocukluk yaşantıları yetişkinliğinde yazdıklarının esin kaynağı olmuştur. Daha sonra Connecticut Eyaletinin Milbrook kentin­de oturan annesiyle üvey babasının yanına gitti ve öğrenimini Greenwich High School’da tamamladı.

1948 tarihli ilk romanı Other Voices, Other Rooms (“Başka Sesler, Başka Odalar”), genç bir yazarın ilk başarısı olarak büyük övgüyle karşılandı. Capote, bu romanında Güney’i, Güney’in kâbuslu atmosferini küçük bir çocuğun gözünden anlatır. Korku romanı izleklerini çok kişisel gözlemlerle zenginleştiren bir yapıttır. Anormal psikolojik du­rumları, şiddet ve korku ögelerini melodram havasında işleyen modern Gotik roman anlayışının parlak bir örneğidir.

Capote bu tarihten iki yıl önce “Shut a Final Door” (Son Kapıyı Kapa) adlı kısa öyküsü için O. Henry öykü ödülünü aldı. Bunu ve öteki öyküle­rini içeren A Tree of Night (Gece Ağacı) ile Gotik öykü geleneğini sürdürdü ve yalnız, yalıtılmış kişile­rin psikolojik çıkmazlarından esinlenen korku öykü­leri yazdı.

1951 tarihli The Grass Harp’ta (Çimen Türküsü), tuhaf bireylerden oluşan bir Güneyli aile anlatılır. Kısa bir süre için dünyadan el etek çekip ağaç tepesindeki bir eve yerleşen bu kişiler daha sonra güçleri tazelenmiş olarak gündelik yaşama dönerler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>