Tony Richardson Kimdir

Tony Richardson Kimdir, Tony Richardson Hayatı Biyografi

İngiliz sinema ve tiyatro yönetme­ni. Özgür Sinema akımının yaratıcılarındandır.

Cecil Antonio Richardson 5 Haziran 1928’de Shipley’ de doğdu. Oxford Üniversitesi’nde okudu. Burada tiyat­royla ilgilenerek üniversite topluluğunun başkanı oldu. Üniversiteden sonra tiyatro yönetmenliğine ve BBC te­levizyonunda yapımcılığa başladı. 1955’de Karel Reisz’ la birlikte yazıp yönettiği Niomma Don V Allotv’la (“An­nem İzin Vermiyor”) Özgür Sinema akımına katıldı. Bu dönemde Sight and Sound dergisinde sinema yazıları da yazdı.George Devine ile birlikte kurduğu İngiliz Sahne Topluluğu’nda yönettiği Look Back in Anger(Öfke)adlı oyunuyla ün kazandı. Bu onun, oyunun yazarı John Osborne’la sonraki verimli işbirliğinin başlangıcı oldu.

1958’de Osborne’la birlikte Woodfall Film Şirketi’ni kurdu ve ertesi yıl Look Back in An ger’ı perdeye aktar­dı. 1960’da yaptığı filmleriyle büyük başarı kazandı. Bunlardan, aynı zamanda ticari açıdan da başarılı olan ve kendisine Oscar kazandıran 7oz jones’ tan sonra Hollywood’a giderek orada film yapmaya başladı. Ancak ilk dönem yapıtlarının düzeyinde ürün veremedi ve daha çok tiyatro yönetmenliği yapmayı yeğledi.

Richardson’ın ilk dönem filmleri, çalışan kesimlere ve toplumsal sorunlara keskin bakışıyla öne çıkar. Filmle­rinde geliştirdiği “öfkeli genç adam” tipi, dönemin İn­giliz aydınlarının davranış biçimini etkilemiştir.

Eserleri (başlıca): Momma Don’tAllouı, 1955, (“Annem İzin Vermiyor”); Look Back in Anger, 1959, (Öfke); The En- tertainer, 1960, (Sahte Tebessüm); Sanctuary, 1961, (Lekeli Günler); A Taste ofHoney, 1961, (“Bir Tadım Bal”); The Loneliness of the Long Distance Runner, 1962, (“Uzun Me­safe Koşucusunun Yalnızlığı”); TomJones, 1963, (Tom Jo­nes); The Charge of the Light Brigade, 1968, (“Hafif Süvari Alayının Hücumu”); Laughter in the Dark, 1969, (Karanlık Dünya); Hamlet, 1969, (“Hamlet”); TheBorder, 1981, (Sı­nır); Neuı Hampshire Hotel, 1984, (“New Hampshire Ote- li”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>