Timothy Leary Kimdir

Timothy Leary Kimdir,Timothy Leary Hayatı ve Biyografi

(1920)

ABD’li psikolog. Uyuşturucular üze­rine çalışmalarıyla tanınmıştır.

22 Ekim 1920’de Massachusetts Eyaleti’nin Springfield kentinde doğdu. İnançlarına bağlı Katolik bir aileden gelen Leary, 1938’de öğrenime başladığı bir Cizvit okulu olan Holy Cross College’da bir yıl okuduktan sonra West Point Askeri Akademisi’ne girdi. Bir süre sonra buradan da ayrılarak psikoloji öğrenimine başladı. 1942’de Alabama Üniversitesi’n- den| mezun olan Leary, 1950’de California Üniversite- si’nden doktorasını aldı. 1950-1955 arasında aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak bulundu. 1955- 1958 arası Oakland’da Kaiser Vakfı Hastanesi’nde Psikolojik Araştırma Bölümü başkanlığı yaptı. Bu dönemde kişiler arası ilişkiler ve davranışlar üzerinde çalışan Leary’nin geliştirdiği kişilik testi, aralarında CIA’nm (Central Intelligence Agency- Merkezi Ha­ber Alma Örgütü) da bulunduğu birçok kurum tarafından yaygın olarak kullanıldı.

LSD’yi mikroskopa benzeten Leary’e göre, mik- roskopun biyolojideki yeriyle LSD’nin psikolojideki yeri aynıdır. Yeryüzünde bedene kaydedilmemiş hiçbir enerji formu yoktur; hücrelerdeki DNA (dezoksiribo-nükleik asit) molekülleri de anı ve bilinç birikimini kodlarlar; bu bakımdan “insanın hücreleri zihninden çok daha yaşlı ve bilgedir”; LSD ile bu bilgeliğe ulaşmak olanaklıdır. Leary bilincin fizyolo­jik yapıya kaydedildiğini belirtir. Her organ, her yapı, kendi evrenine, dil ve anısına sahiptir. Bu fizyolojik yapılar ve organlar kadar bilinç düzeyine sahiptir.

Amfetaminler dili uyararak sembolik düzeyi, esrar ve benzeri maddeler duyusal düzeyi, LSD ise hücre fizyolojisini uyararak “moleküler bilinci” etkiler.

•  Eserleri (başlıca): Social Dimensions of Personality, 1950, (“Kişiliğin Toplumsal Boyutları”); Politics of Ecs- tasy, 1968, (“Esrikliğin Politikası”).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>