Thomas Hunt Morgan Kimdir

Thomas Hunt Morgan Kimdir, Thomas Hunt Morgan Hayatı Biyografi

ABD’li genetik ve embriyoloji bilgini. Belirli kalıtsal özelliklerin kromo­zomlarda dizili özgün genler aracılı­ğıyla kuşaktan kuşağa aktarıldığını ortaya çıkaran çalışmalarıyla çağdaş kalıtım bilimin kurucusu olmuştur.

morgan25 Eylül 1866’da Kentucky Eyaletinin Lexington kentinde doğdu, Aralık 1945’de California Eyaletinin Pasadena kentinde öldü. Küçük yaşta gelişen doğa bilim sevgisiyle, 1882’de girdiği Kentucky State College’da (bugün Kentucky Üniversitesi) zooloji öğrenimini seçti ve 1886’da üstün başarı belgesiyle diplomasını aldı. Ardından, lisansüstü öğrenim için Johns Hopkins Üniversitesi’ne geçip, genel biyoloji, anatomi, fizyoloji, morfoloji ve embriyoloji okuyarak 1890’da biyoloji doktorasını aldı. 1891-1904 arası Philadelphia yakınlarındaki Bryn Mawr College’da öğretim üyesi olarak çalışırken, bir yandan da İtalya’ daki Napoli Zooloji Araştırmaları İstasyonu’nda de­niz canlıları üzerinde araştırmalarını sürdürdü.

Bu konuyla yaşamının sonuna değin yakından ilgilene­cek, 1890’ların sonundan 1928’de değin hemen her yaz Massachusetts Eyaleti’ndeki Woods Hole Deniz Bi­yolojisi Laboratuvarı’nda çalışmalar yapacaktı. 1904’de, sonradan araştırmalarında büyük desteğini göreceği öğrencisi Lillian Vaughan Sampson ile evle­nen Morgan, aynı yıl kendisine önerilen deneysel zooloji profesörlüğünü kabul ederek Columbia Üni­versitesi’ne geçti. Kalıtım konusunda en önemli çalış­malarını yaptığı bu üniversitede 1928’de değin çalıştı. O tarihte, California Institute of Technology’de (Caltech) yeni bir biyoloji bölümü kurma önerisi alınca California’ya yerleşti ve yaşamının sonuna değin araştırmalarını Caltech’te sürdürdü.

  • Eserleri (Başlıca): Regeneration, 1901, (“Doku Yeni­lenmesi”); Evolution and Adaptation, 1903, (“Evrim ve Uyum”); Heredity and Sex, 1913, (“Kalıtım ve Eşey”); The Mechanism of Mendelian Heredity (A.H.Sturtevant, C.B.Bridges ve H.J.Muller ile birlikte), 1915, (“Mendeki Kalıtımın Mekanizması”); The Physical Basis of Heredity, 1919, (“Kalıtımın Fiziksel Temeli”); Evolution and Gene­tics, 1925, (“Evrim ve Genetik”); The Theory of the Gene, 1926, (“Genler Kuramı”); The Scientific Basis of Evolu­tion, 1932,(“Evrimin Bilimsel Temeli”); Embryology and Genetics, 1934,(“Embriyoloji ve Genetik”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>