Thomas Erskine Holland Kimdir

Thomas Erskine Holland Kimdir, Thomas Erskine Holland Hayatı Biyografi

İngiliz, hukukçu. Devletler hukuku üzerine yaptığı çalışmalarla tanın­mıştır.

17 Temmuz 1835’de Svfösex’de doğdu,” 24 Mayıs 1926’da Oxford’ta öldü. Oxford Üniversitesi’nde Eski Yunan felsefesi öğrenimi gördü. 1874-1910 arasında aynı üniversitede devletler hukuku ve diplo­masi profesörlüğü yaptı.. 1885’de Law Quarterly Revieıv’un kurucuları arasında yer aldı.

1880’de Elements of Jurisprudence (“Hukukun Temel İlkeleri”) adlı kitabını yayımladı. Bu kitabında temelleri Austin tarafından atılan İngiliz çözümsel hukuk öğretilerini ele aldı. Çok sayıdaki değişik hukuk kuralının hepsine ortak olan birkaç basit ilkeyi temel alan, pozitif bir hukuk bilimi oluşturmaya hukuku alanındâ yaptığı en önemli çalışma; tarihsel Öneftii olan hukuk klasiğini Gentili’nin De Jûre Belli, Zouche’un et Judicium fecinle ve Legnano’nun Tractatus de bello, de represaliis, et de düello adlı kitaplarını yeniden yayımlamasıdır. Devletler hukuku üzerine gazetelere yazdığı makalelerde, devletler hukuku alanında orta­ya çıkan sorunlara önerdiği çözümler ve bu alanda izlenen politikalara yönelttiği eleştiriler kamuoyunun yönlendirilmesinde etkiE! olmuştur.

  • Eserleri (başlıca): Elements of Jurispruderıce, 1880, (“Hukukun Temel İlkeleri”); Laws ofWar on Land, 1904, (“Kara Savaşının Yasaları”); A Valedictory Retrospect, 1910, (“Veda Kabilinden Geçmişe Bakış”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>