Theodor Geiger Kimdir

Theodor Geiger Kimdir,Theodor Geiger Hayatı ve Biyografi

(1891-1952)

Alman, sosyolog. Sosyoloji alanında ilk deneysel araştırmaları yapmış, İs­kandinav ülkelerinde ilk sosyolojik araştırma merkezini kurmuştur.

9 Kasım 1891’de Münih’te doğdu, 19 Haziran 1952’de Kanada ile Almanya arasında yaptığı gemi yolculuğu sırasında öldü. Bir öğretmenin oğludur. Münih ve Würzburg üniversitelerinde hukuk öğreni­mi gördü ve aynı dalda doktora yaptı. Daha sonra hukuk sosyolojisi alanında çalışmaya başladı.

1932’ye değin Almanya Sosyal Demokrat Partisinin üyesi olan Geiger, 1933’De Naziler’in iktidara gelmesinden sonra Danimarka’ya göç etti. 1938’de Danimarka’daki Aarhus üniversitesinde sosyoloji profesörü oldu. 1943’de Almanlar’ın Danimarka’yı işgali üzerine İsveç’e “sığındı. 1945’de Danimarka’ya geri döndü ve bu ülkede İskandinav ülkelerindeki ilk sosyolojik araştırma merkezini kurdu. Geiger Uluslararası Sosyoloji Derneğinin de kurucularındandır.

Geiger bilimsel çalışmalarına hukuk ve istatistik konuları ile başlamıştır. Sosyoloji alanındaki ilk çalışmaları Naziler’in iktidara gelişinden önceki dönemin toplumsal karışıklıklarının izlerini taşır. Alman­ya’da gelişen olaylar Geiger’i, kitle davranışı ve siyasi hareketlerin sosyolojik açıdan incelenmesine yöneltmiştir. II.Dünya Savaşından sonra ise çalışmalarını toplumsal tabakalaşma ve toplumsal hareketlilik kavramları üzerinde yoğunlaştırmıştır. Bu çalışmalar ölümünden sonra Bernsdorf ve F.Bülow tarafından Wörterbuch der Soziologie (“Sosyoloji Sözlüğü”) adlı kitapta derlenmiştir.

Fizikçiler, elektrik akımının havası boşaltılmış ortamlardaki hareketleri üzerinde daha önce de çalış­mışlar, ancak deney araçlarının yetersizliği yüzünden önemli bir gelişme sağlayamamışlardı. Geissler, geliştirdiği düzeneklerle, özellikle bu alandaki araştırmalara yeni bir yön kazandırmış, katot ışınları ve elektronun bulunmasıyla sonuçlanan bir deneyler dizisinin yolunu açmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>