Takeo Miki Kimdir

Takeo Miki Kimdir, Takeo Miki Hayatı Biyografi

Japon siyaset adamı. Liberal Demok­ratik Parti’nin önderlerindendir.

17 Mart 1907’de Tokuşima bölgesinde doğdu. Tokyo’daki Meiji Üniversitesinde ticaret ve hukuk öğrenimi gördü. 1937’de Temsilciler Meclisi’ne seçil­di. Meclisin en genç üyesi olan Miki Takeo, Japonya’nın savaşa hazırlandığı bu yıllarda ABD’yle savaşa girilmemesi için çaba harcadı. 1939’da Japon- Amerikan Dostluğu Derneğini kurdu.

II.Dünya Savaşının ardından ABD işgal yöneti­mi altına giren Japonya’da ABD yanlısı tutumuyla tanınması nedeniyle önemli görevler üstlendi. 1947- 1948 yıllarında iletişim bakanlığı yaptı. 1947’de kur­duğu Halkın Kooperatifi Partisini 1952’de İlerici Parti adıyla yeniden örgütledi. Bu partinin 1954’de Demokratik Partiyle birleşmesiyle de Japonya De­mokratik Partisi kuruldu. 1954-1955 yıllarında ulaş­tırma bakanlığı yapan Miki Takeo, 1955’de Japonya Demokratik Partisiyle Liberal Parti’nin birleşmesin­den doğan Liberal Demokratik Parti’nin (LDP) kuru­cuları arasında yer aldı. Sosyalistler’e ve Komünistler’e karşı tüm muhafazakar güçleri tek bir çatı altında toplayan bu parti 1955’ten sonra sürekli olarak çoğunluğu elde etti. Miki Takeo uzun yıllar parti üst kademelerinde görev aldı. 1958 ve 1961’de iki kez kısa süreyle devlet bakanı oldu.

Ayrıca hükumete bağlı iktisadi planlama, bilim ve teknoloji ve atom enerjisi komisyonlarında yöneticilik yaptı. Eisako Sato’nun başbakanlığı sırasında 1965-1966 yıllarında uluslar a­rası ticaret ve sanayi bakanı, 1966-1968 arasında da dış işleri bakanı oldu. Hızlı bir iktisadi büyüme içinde olan Japonya’nın uluslararası ilişkilerde de etkin rol oynaması gerektiğini savunarak Asya ülkelerine yar­dım yapılmasını istedi.

Miki Takeo Temmuz 1972’de başbakan Kakuei Tanaka hükumetinde sandalyesiz bakan, kısa bir süre sonra da başbakan yardımcısı oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>