Tadeus Reichstein Kimdir

Tadeus Reichstein Kimdir, Tadeus Reichstein Hayatı Biyografi

Polonya asıllı İsviçreli kimyacı. Böbrek­ üstü bezi hormonlarına, özellikle kortizona ilişkin çalışmalarıyla tanınır.

20 Temmuz 1897’de Polonya’nın Wloclawek kentinde doğdu. Çocukluğu, babasının görevi nedeniyle bulundukları Rusya’da geçti. 1905’de Berlin’e, daha sonra Zürich’e yerleşen Reichstein ailesi 1914’de İsviçre uyruğuna kabul edildi ve öğrenimini bu ülkede sürdüren genç Reichstein, 1916’da kimya öğrencisi olarak girdiği Eidgenössische Technische Hochschule’den (ETH) 1920’de diplomasını, ertesi yıl da kimya doktorasını aldı.

Staudinger’in asistanı olarak göreve başladığı aynı okulda, 1929’da organik ve farmakolojik kimya derslerini vermekle görevlendirildi, 1937’de de organik kimya doçentliğine getirildi. Ertesi yıl, farmakolojik kimya profesörü ve bölüm başkanı olarak Basel Üniversitesi’ne geçen, bu görevine ek olarak 1946’dan 1960’da değin Organik Kimya Enstitüsü’nün başkanlığı­nı yürüten Reichstein, 1960’ta öğretim ve yöneticilik görevinden emekliye ayrılmasına karşın, “emeritus profesör” unvanıyla Basel Üniversitesi’ndeki araştırma­larını sürdürdü.

ETH, Genf, Basel, Paris, Londra ve Leeds üniversitelerinden onursal doktor unvanı alan, başta Royal Society (1952), ABD Ulusal Bilimler Akademisi ve İrlanda Kraliyet Akademisi olmak üzere birçok bilim kuruluşunun üyeliğine seçilen Reichstein, 1950 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nün ABD’li Kendall ve Hench ile bölüşmüş, 1968’de Royal Society’nin Copley madalyasıyla ödüllendirilmiştir.

Reichstein, 1933’de, Haworth ile hemen hemen aynı zamanda askorbik asitin sentezini gerçekleştirerek, C vitamini olarak bilinen ve tıpta yaygın bir kullanımı olan bu doğal maddenin sanayi boyutlarında üretimini sağlayacak önemli bir yöntem geliştirmiş olmakla birlikte, daha çok hormonlar üzerindeki çalışmalarıyla tanınır. Kendall ve Hench’in ABD’de, ünlü Mayo Kliniğinde 1929’dan beri sürdürdükleri çalışmalar, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesince salgılanan ve “kortikoit” adıyla bilinen hormonların kimyasal yapısını büyük ölçüde belirlemişti. 1934’de bu konu üzerinde araştırmalara başlayan Reichstein, kortikoit hormonların kimyasal yapısını çözümleyerek tümünün steroit yapısında olduğunu açıkladı ve Kendall ile birlikte, bu bezin kabuk bölgesinden salgılanan yirmi dokuz ayrı bileşiği ayırarak tanımladı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>