Susanne Langer Kimdir

Susanne Langer Kimdir, Susanne Langer Hayatı Biyografi

ABD’li eğitimci ve filozof. Sanatla anlam arasında bir varlık bağlantısı­nın bulunduğu görüşünü savunmuş­tur.

20 Aralık 1895’de New York’ta doğdu. Radcliffe College’ı bitirdikten sonra Viyana ve Columbia üniversitelerinde felsefe, mantık ve pedagoji öğrenimi, Philadelphia College of Pure Arts’dalisansüstü eğitim gördü, bir süre filozof ve matematikçi Alfred North Whitehead’ın öğrencisi oldu, onun simgesel biçimle­rin çözümünde, bilimle anlam arasındaki bağlantıyı açıklamaya yönelik yöntemini benimsedi.

Langer’in felsefesinde temel sorun sanat ve anlam arasındaki varlık bağlantısının açıklanmasıdır. Sanat­ta, belli bir öge çevresinde toplanan, birbirinden kopuk olmayan simgelerin bilimsel dilin öbekleşen simgelerinden ayrı olduğunu vurgulayarak yeni bir anlatım yöntemi geliştirmeye çalışan Langer’e göre sanatta, özellikle müzikte, günlük konuşma diliyle açıklanamayan, daha çok sezgisel bilgilerden kaynak­lanan bir simge alam vardır. Bu alanı açıklamak için, gene simgelere dayanan, ayrı anlatım biçimi bulmak gerekir. Çünkü sanat sorunlarının çözümünde, yalnız us ilkelerine, matematik bilimlerde uygulanan yön­temlere dayanılarak, gerekli açıklamalar yapılamaz.

Eserleri (Başlıca): The Practice of Philosophy, 1930, (“Felsefe Pratiği”); Philosophy in a Nem Key, 1942, (“Yeni Bir Boyutta Felsefe”); An Introduction to Symbolic Logic, 1953, (“Simgesel Mantığa Bir Giriş”); Feeling and Form, 1953, (“Duygu ve Biçim”); Problems of Art, 1957; (“Sanat Sorunları”); Philosophical Sketches, 1962; (“Felsefi Yazı­lar”); Mind: An Essay on Human Feeling, 1967, (“Zihin: İnsan Duygulan Üzerine Bir Deneme”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>