Stanford Moore Hayatı

Stanford Moore Kimdir, Stanford Moore Hayatı Biyografi

ABD’li biyokimyacı. Proteinlerin ve ribonükleaz enziminin molekül yapı­sını belirlemiştir.

4 Eylül 1913’de Chicago’da doğdu, 23 Ağustos 1982’de New York’ta öldü. 1935’de Vanderbilt Üniversitesinde öğrenimini tamamladı, 1938’de de Wisconsin Üniversitesinden organik kimya dalında dok­tora derecesini aldı. Ertesi yıl New York’taki Rockefeller Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’ne (bugün Rockefeller Üniversitesi) asistan olarak girdi ve 1952’de biyokimya profesörlüğüne getirildiği bu kurumdaki çalışmalarını ölünceye değin sürdürdü.

Bu görevine ek olarak, 1950-1951 yıllarında Brüksel Üniversitesinde, 1968’de Vanderbilt Üniversitesinde konuk pro­fesör, gene 1951’de Cambridge Üniversitesi’nde ko­nuk araştırmacı olarak bulundu. 1966-1968 yıllarında Amerikan Biyokimya Derneğinin başkanlığını yürü­ten ve ABD Ulusal Bilimler Akademisinin üyeliğine seçilen Moore, proteinlerin molekül yapısının belir­lenmesine ve enzim kimyasına katkıları nedeniyle 1972 Nobel Kimya Ödülü’nü Anfinsen ve Stein ile bölüştü.

Rockefeller Enstitüsünde kırk yıldan çok birlik­te çalışan Moore ve ABD’li biyokimyacı William Howard Stein (1911-1980), proteinlerin temel bileşeni olan aminoasitlerin analizinde ilk kez kromatografi yöntemini uyguladılar ve bu yöntemle proteinlerin molekül yapısını belirlemeyi başardılar. 1959’da, bu çözümlemenin sonuçlarına dayanarak, ribonükleik asiti (RNA) parçalayan “ribonükleaz” adlı enzimin molekül yapısını ve etki mekanizmasını belirleyen iki araştırmacıya, aynı konuda çalışan Anfinsen ile birlik­te Nobel Ödülü verildi.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>