Stamford Raffles Kimdir

Stamford Raffles Kimdir, Stamford Raffles Hayatı Biyografi

İngiliz devlet adamı. Sömürge yö­neticiliği sırasında İngiltere’nin Uzakdoğu’daki çıkarlarını koru­muş, Singapur’u kurmuştur.

6 Temmuz 1781’de Jamaika Adası’ndan İngiltere’ye dönüş seferini yapmakta olan bir gemide doğdu, 5 Tem­muz 1826’da Londra’da öldü. Müsrif bir tüccar olan ba­basının borçlarını ödemek ve annesiyle dört kız kardeşinin geçimini sağlamak için eğitimini yarıda bırakarak 14 yaşındayken Doğu Hint Şirketinde katip olarak çalışmaya başladı. Boş zamanlarda doğa bilimleri üzerine çalışarak ve çok sayıda yabancı dil öğrenerek kendisini geliştirdi. Doğu Hint Şirketi’nin 1786’da Hindistan-Çin seferi ya­pan gemiler için Malakka Boğazı’nın kuzeyindeki Penang Adası’nda kurduğu ikmal limanında, İngiliz hükume­tine bağlı bit yönetimin kurulmasının ardından, 1805’de yönetici yardımcısı olarak adaya gönderildi.Bu görev sı­rasında Malaya halkının dili, tarihi ve kültürü üzerine kapsamlı araştırmalar yaptı.

1808’de sağlık nedenleriyle gittiği Malakka’da (bugün Malaya’da),bu limanın Doğu Hint Şirketi tarafından terk – edilmek üzere olduğunu öğrenince, Malakka’nın İngil­tere’nin Uzak doğu ile yaptığı ticaret için Penang’dan çok daha elverişli olduğunu kanıtlayan bir rapor yazarak, şir­ket yönetiminin kararını değiştirmesinde önemli rol oy­nadı.

Bu raporuyla İngiltere’nin Hindistan genel valisi Lord Minto’nun (1751-1814) dikkatini çekti ve Haziran 1810’da onun tarafından Kalküta’ya davet edildi. Kal- küta’da bulunduğu sırada, genel valiyi, I.Napoleon’un Hollanda’yı yenilgiye uğratması üzerine Fransa’nın de­netimine geçen ve Fransızlar’ın İngiliz gemilerine yönelt­tikleri saldırılarda üs olarak kullandıkları Cava Adası’ m ele geçirmek gerektiğine ikna etti. Lord Minto tara­fından adayı ele geçirmeye yönelik bir sefer planı hazır­lamakla görevlendirilerek Malakka’ya döndü.

  • Eserleri (başlıca): History of Java, 2 cilt, 1817, (“Cava’ nın Tarihi).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>