Solomon Dias Bandaranaike Kimdir

Solomon Dias Bandaranaike Kimdir, Solomon Dias Bandaranaike Hayatı Biyografi

Sri Lankalı siyaset adamı. Simhali milliyetçiliğini savunan görüşleriyle Sri Lanka siyasal tarihinde yeni bir dönem başlatmıştır.

Solomon West Ridgeway Dias Bandaranaike 8 Ocak 1899’da Seylan’ın (bugün Sri Lanka) Colombo kentinde doğdu, 25 Eylül 1959’da öldü. İngiltere’de Oxford Üniversitesinde hukuk eğitimi gördükten sonra 1925’de Seylan’a döndü. Hıristiyan dinini terkederek Budizm’i kabul etti. 1931’de yeni oluşturulan ve yasama meclisi niteliği taşıyan Devlet Konseyi’ne seçildi. Seylan’ın 1947’de bağımsızlığını kazan­masından sonra yapılan ilk seçimlerde çok sayıda partinin birleşmesiyle kurulan Birleşik Ulusal Parti iktidara geldi.

Parti muhafazakar bir program benimsemişti. İngiliz tipi parlamenter demokrasiyi ve özel sermaye­ye dayanan iktisadi kalkınmayı savunuyordu. D.S. Senanayake başbakan oldu, milletvekili seçilen Bandaranaike ise sağlık ve yerel yönetimler bakanlığına getirildi. 1951’de Birleşik Ulusal Parti’den istifa ede­rek Sri Lanka Özgürlük Partisi’nin kurucuları arasın­da yer aldı. Parti Simhali milliyetçiliğini, Budizm’i ve bağlantısızlığı savunuyordu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>