Sirimavo Bandaranaike Kimdir

Sirimavo Bandaranaike Kimdir, Sirimavo Bandaranaike Hayatı Biyografi

Sri Lankalı siyasetçi. Dünyadaki ilk kadın başbakandır.

Sirimavo Ratwatte Dias Bandaranaike 17 Nisan 1916’da Seylan’da (bugün Sri Lanka) Ratnapura’da doğdu. 1940’da S.W.R.D. Bandaranaike ile evlendik­ten sonra, siyasal çalışmalara katılmaya başladı. Ka­dınların kurduğu Lanka Mahila Samitiya adlı kurulu­şun başkan yardımcısı oldu. 1959’da S.W.R.D. Bandaranaike’nin öldürülmesinden sonra Sri Lanka Öz­gürlük Partisinin başkanlığını üstlendi. 1960 seçimle­rinde Özgürlük Partisi büyük bir çoğunlukla iktidara geldi ve Sirimavo Bandaranike, dünyadaki ilk kadın başbakan oldu. Savunma ve dışişleri bakanlıklarını da yürüttü.

Eşi, S.W.R.D. Bandaranaike’nin başlattığı Sim- hali milliyetçiliği siyasetini sürdürdü. Tüm özel okul­lar devletleştirildi, böylece eğitim sistemindeki Hıris­tiyan etkisi ortadan kaldırılmaya çalışıldı. Sosyal adaletçi bir iktisadi politika güdüldü ve devletçiliğe önem verildi. Bağlantısız bir dış politika izlendi.

1965’e doğru ülke ekonomisi bunalıma girdi, işsizlik, hayat pahalılığı, tüketim mallarında kıtlık ve devlet işletmelerinin verimli çalışamaması gibi neden­ler, halkı yeni bir seçenek aramaya yöneltti ve 1965 seçimlerinde Batı yanlısı Birleşik Ulusal Parti iktidara geldi. Sri Lanka Özgürlük Partisi soldaki partilerle ittifak oluşturarak güçlü bir muhalefet başlattı.

1970 seçimlerinde Özgürlük Partisi bir koalisyon hükumeti oluşturarak yeniden iktidara geldi ve Bandaranaike başbakan oldu. Birleşik Ulusal Parti ise 157 milletvekilliğinden yalnızca 17’sini alabildi. 1971’de Haik Kurtuluş Cephesi adlı Mao yanlısı bir grup hükumeti düşürme girişiminde bulundu. Ağırlıklı olarak kırsal bölgelerdeki Budist Simhali gençliğinin başlattığı bu ayaklanma birkaç hafta içinde bastırıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>