Shelagh Delaney Kimdir

Shelagh Delaney Kimdir, Shelagh Delaney Hayatı Biyografi

İngiliz oyun, öykü ve senaryo yazarı. Taşra yaşamını ve kadın sorununu ele aldığı yapıtlarıyla tanınmıştır.

Lancashire yakınlarındaki Salford’da doğdu. İlk oyunu A Taste of Honey’i (Bir Parmak Bal) 17 yaşında bir genç kızken yazdı. 1958’de Londra’da Joan Littlewood’un sahnelediği oyun çok beğenildi, İngiltere ve ABD’de ödül kazandı. İkinci oyunu The Lion in Love (“Sevdalı Aslan”) bir önceki kadar başarılı olmayınca, Delaney oyun yazarlığını bıraka­rak senaryo yazarlığına başladı. Çeşitli dergi ve gazetelerde makaleleri yayımlandı. 1963’e değin yaz­dığı kısa öykülerini bir kitapta topladı. 1968’de çevrilen Charlie Bubbles’m başarısıyla senaryo yazarlığındaki iddiasını sürdürdü.

İlk oyunu Bir Parmak Bal bir sanayi bölgesi olan Kuzey İngiltere’de geçer. Evlilik dışı bir bebek bekleyen 17 yaşında bir genç kız ve annesinin yaşadığı acı-tatlı olayları şiirsel bir dille anlatan oyun, dengeli bir düş gücünü yansıtır. Delaney’nin duyarlı gözlem­leri, 1950-1960 kuşağı genç İngiliz oyun yazarlarının anlatımını çağrıştıran üslubu ve canlı tiplemeleri, yapıtlarının ortak özelliğidir.

  • Eserleri (başlıca): Oyun: /I Taste of Honey, 1958, (Bir Parmak Bal); The Lion in Love, 1960, (“Sevdalı Aslan”). Öykü: Smeetiy Sings the Donkey, 1963, (“Tatlı Türküler Söyler Eşek”). Senaryo: Charlie Bubbles, 1968.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>