Sergey Rahmaninov Hayatı

Sergey Rahmaninov Kimdir, Sergey Rahmaninov Hayatı Biyografi

Rus, besteci. 19. yy Rus romantik müziğinin sürdürücüsü olmuştur.

rahmaniovSergey Vasilyeviç Rahmaninov 2 Nisan 1873’de Novgorod’da, İlmen Gölü yakınlarındaki Oneg’da doğdu, 28 Mart 1943’de ABD’de, California Eyaleti’ndeki Beverly Hills’de öldü. Babası çarın muhafız alayında gö­revli bir yüzbaşı, annesi bir generalin kızıydı. Rahmani­nov ilk müzik eğitimini ve piyano derslerini annesinden aldı. Ailesi onun subay olmasını istiyordu. Ama babası emekliliğinde giriştiği mali işler sonucu ailenin servetini tüketince bu istek gerçekleşemedi. Rahmaninov, 1882’de St.Petersburg (bugün Leningrad) Konservatuvarı’na ya­zılarak 1885’de değin eğitim gördü.

Kuzeni ünlü piya­nist ve orkestra yöneticisi Aleksandr Siloti, ondaki yete­neği sezerek tanınmış eğitimci ve piyanist Nikolay Zve- ref’ten ders alması için Moskova Konservatuvarı’na ya­zılmasını önerdi. Rahmaninov Moskova Konservatuvarında 1885’ten 1888’de değin süren eğitiminde Zveref’ ten başka Çaykovski’nin etkisinde besteler yapan, döne­min ünlü müzikçileri Sergey Taneyef (1856-1915) ve An- ton Arenski’den (1861-1906) dersler aldı.

Konservatuvarda eğitimini tamamladıktan sonra 1891-1892 yıllarında Rusya içinde yaptığı turnelerle kı­sa sürede başarılı bir piyanist olarak tanındı. 1892’de Puş- kin’in “Çingeneler” şiiri üzerine bestelediği Aleko adlı tek perdelik bir operadan sonra, piyano için Do Diyez Minör Prelüd ile adını bütün müzik dünyasına duyur­du. 1893’de Moskova’daki Marginski Müzik Okulu’napi­yano öğretmeni olarak atandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>