Sergey Bahruşin Kimdir

Sergey Bahruşin Kimdir, Sergey Bahruşin Hayatı Biyografi

SSCB’li tarihçi. Rusya ve Doğu top­lumları tarihleri üzerinde önemli araştırmalar yapmıştır.

Sergey Vladımiroviç Bahruşin Moskova Üniversitesinde tarih öğrenimi gördü. 1904’de aynı Üniversitenin Rusya Tarihi bölümünde öğretim üyesi, 1909’da doçent, kısa bir süre sonra profesör oldu. İlk bilimsel çalışması Rusya prensliklerinin 15. ve 16.yy’daki ekonomisi üzerinedir.

Bahruşin, Sovyet iktidarı döneminde, Bilimler Akademisi Tarih Enstitüsü’nün yöneticilerinden ve 19.yy öncesi Rus Tarihi bölümü başkanı oldu.

Bahruşin özellikle Sibirya’daki toplulukların ta­rihi, Sibirva tarihinin yazımı ve kaynakları konuların­da uzmanlaştı. 19.yy ortalarına değin Sibirya’nın yerleşim ve sömürgeleşme sorunlarını, Rus tüccarlarının buradaki ilişkilerini, Amur Kazakları’m, Rus egemenliği altındaki Sibirya yerlilerinin ve Tatarlar’ın yaşamlarını incelediği 25 kadar çalışması vardır.

  • Eserleri: Istorıçeskiy oçerk zaseleniya Sibıri do polo- vinı XIX.v. (“XIX.yy Ortalarına Değin Sibirya’nın İskâ­nının Tarihsel incelemesi”); Oçerki po istorii kolonizatsii Sibiri XVI-XVII.v. (“Sibirya’nın XVI. ve XVII. yy’da Kolonizasyonunun Tarihsel İncelemesi”); Sibirskiye slujil- mye tatarı v XVII.v. (“XVII.yy’da Sibirya’da Hizmet Tatarları”); Remeslennıye uçeniki XVII. v. (“XVII.yy’da Mesleki Öğrencilcr”); Trgovıye krestyane XVII. v.(“XVII. vv’da Ticaretle Uğraşan Köylüler”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>