Sergei Bulgakov Kimdir

Sergei Bulgakov Kimdir, Sergei Bulgakov Hayatı Biyografi

Rus, düşünür. Köylülük ve dinsel konulardaki çalışmalarıyla tanın­mıştır.

Sergey Nikoleyeviç Bulgakov, Orel’de doğdu, Paris’ce öldü. 1906’dan başlayarak Moskova Üniversi­tesinde iktisat dersleri verdi. 1907’de Çarlık Rusya’sı meclisi olan II.Devlet Dumasına üye olarak girdi. 1918’de papaz oldu. 1923’de Fransa’ya yerleşti. Paris Ortodoks İlahiyat Enstitüsünde profesör olarak ça­lıştı.

Bulgakov 1900’de yayımlanan Kapitalizm i Zemledeliye (“Kapitalizm ve Tarım”) başlıklı doktora tezinde kapitalizmin gelişme yasalarının tarıma uy­gulanamayacağını savunarak, kırsal kesimde küçük üretimin kalıcılığını, yaşayabilirliğini ve bunun büyük üretimden daha verimli olduğunu öne sürdü. Tarım kesiminin geriliğinin ve bu kesimde katmanlar arası dengesizliklerin kapitalizmin toplumsal-ekonomik koşullarının değil, doğa yasalarının,özellikle de toprağın azalan verimliliği yasasının sonucu olduğunu savundu.

Bulgakov daha sonra Yeni-Kantçı bir konumu benimsedi. Mistik Rus düşünürü Solovyov’un görüşlerinden etkilendi. Paris’te yaşadığı sırada teolojik felsefe kuramlarını geliştirmeye çalıştı ve Berdyayev’ le birlikte “Tanrıyı arayış” akımının önde gelenlerin­den biri oldu.

  • Eserleri (başlıca): Kapitalizm i Zemledeliye, 1900, (“Kapitalizm ve Tarım”); Napiru bogov, 1918, (“Tanrıla­rın Şöleni”); Du verbe incame, 1943, (“Cisimleşen Kelam”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>