Şefik Hüsnü Deymer Kimdir

Şefik Hüsnü Deymer Kimdir, Şefik Hüsnü Deymer Hayatı Biyografi

Türk siyaset adamı. Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası ile Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisini kurmuştur.

Selanik’de doğdu, 7 Nisan 1959’da Manisa’da öldü. Orta öğrenimini Selanik’de tamamladıktan sonra Paris’e giderek Sorbonne Üniversitesi Fen ve Tıp Fakültesini bitirdi. Sinir hastalıkları uzmanı oldu. Fransa’dayken Jön Türkler’le bağlantı kurdu ve 1907

Paris Kongresi’ne öğrenci temsilcisi olarak katıldı. 1912’de Türkiye’ye dönen Şefik Hüsnü, bir süre Kızılay’da, I.Dünya Savaşı sırasında da Balkan ve Çanakkale cephelerinde hekimlik yaptı.

Savaşın sona ermesi üzerine İstanbul’a döndü ve 23 Eylül 1919’da Türkiye İşçi ve Çiftçi Sosyalist Fırkası’nın kuruluşuna öncülük etti. Partinin ilk kongresinde genel sekreterliğe seçildi. Partinin bu dönemdeki temel amacı işçilerin birliğini sağlamak ve Anadolu’da sürmekte olan ulusal kurtuluş mücedelesine destek olmaktı. Şefik Hüsnü, 1921-1923 arasında Kurtuluş, Aydınlık, Orak-Çekiç ve Vazife adındaki dergilerde bu doğrultuda birçok yazı yayımladı. 1 Mayıs 1923’de yayımlanan bir bildiri nedeniyle birçok arkadaşıyla birlikte tutuklandı ve Hıyanet-i Vataniye Yasası gereğince mahkumiyetine karar verildi. Ancak daha sonra diğer tutuklularla birlikte serbest bırakıldı. Mart 1925’de Takrir-i Sükun Yasasının yürürlüğe girmesinden sonra hakkında yeni bir tutuklama kararı alındı. Ancak yurt dışına çıkmış olduğundan giyabın­da yargılandı ve 15 yıl hapse mahkum edildi.

Şefik Hüsnü yurt dışında bulunduğu sırada B.Ferdi imzasıyla Internationale presse Korrespondenz ve Komünist Enternasyonal dergilerinde Kemalizm, Türkiye’nin iktisadi ve mali durumu, dış politika ve yabancı sermaye gibi konularda çeşitli makaleler yazdı. Mart 1926’da toplanan Komintern (Komünist Enternasyonali) Yürütme Komitesi genel toplantısın­da başkanlık divanına seçildi. 1927’de Türkiye’ye döndüğünde tutuklandı. 1928’de salıverildi ve yeni­den yurt dışına çıktı.

1928’de Komintern VI.Dünya Kongresinde Yü­rütme Komitesi asil üyeliğine seçildi ve 1935’de değin bu görevde kaldı. Bir süre Komintern’in Batı Avrupa Bürosunun başkanlığını da yürüttü. Hitler iktidara geldiği sıralar Almanya’da bulunan Şefik Hüsnü, Reichstag yangını nedeniyle Dimitrov’la birlikte tutuklandıysa da 6 ay sonra serbest bırakıldı. 1935’de Komintern VII. Kongresinde 42 kişilik başkanlık divanına seçildi.

Ağustos 1939’ta Türkiye’ye »dönen Şefik Hüsnü yeniden askere alındı. 1941’de terhis oldu. II.Dünya Savaşı sırasında Türkiye’nin Almanya’ya karşı demokrasi cephesine katılması gerektiğini savundu. Savaşın sona ermesinin ardından 20 Haziran 1946’da Türkiye Sosyalist Emekçi ve Köylü Partisini kurdu. Emekçinin Sesi adlı günlük bir gazete çıkarma hazır­lıkları içindeyken Aralık 1946’da birçok parti üyesiyle birlikte tutuklandı. Parti kapatıldı ve Şefik Hüsnü 5 yıl hapse mahkûm oldu. 1950 affıyla serbest bırakıldı. Ancak 1951-1952 tutuklamaları sırasında yeniden 5 yıl hapse mahkûm oldu. 1957’de Manisa’ya sürgün yollanan Şefik Hüsnü orada öldü.

  • Eserleri (başlıca): Türkiye ve İçtimai İnkılap, 1922; Mayıs 1 Nedir?, 1925; Seçme Yazılar, (ö.s.), Çavuşoğlu (der.), 1971.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>