Santiago Carrillo Kimdir

Santiago Carrillo Kimdir,Santiago Carrillo Hayatı ve Biyografi

(1915)

İspanyol siyaset adamı. Avrupa Ko­münizmi akımının önde gelen temsilcilerindendir.

18 Ocak 1915’de Gijon’da doğdu. Babası işçiydi. 1928’de Sosyalist Gençlik Federasyonu’na katıldı. El Socialista gazetesinin matbaasında bir süre çırak olarak çalıştıktan sonra bu gazetenin yazı kurulu üyesi oldu. 1930’da Sosyalist Gençlik Federasyonunun Madrid örgütü komitesine seçildi. 1932-1936 arasında federasyonun yürütme komitesi üyesi idi. 1932-1934 arasında federasyonun merkezi yayın organı Renovacion’un yöneticiliğini, 1934-1936 arasın­da ise federasyonun genel sekreterliğini yaptı. 1934’teki silahlı ayaklanma sırasında Devrimci Komite’ye katıldığı için tutuklandı. Serbest bırakıldıktan sonra 1936’da İspanya Birleşik Sosyalist Gençliği örgütü­nün kurulmasında etkin oldu ve bu örgütün genel sekreterliğine seçildi. Aynı yıl İspanyol Komünist Partisi’ne (İsKP) katıldı. İspanya İç Savaşında Mad­rid’i savunmak için oluşturulan komitenin üyesiydi. Francocu güçlerin iç savaşı kazanmasından sonra, Carrillo İspanya’yı terk etmek zorunda kaldı. 1937’de İsKP Merkez Komitesi üyeliğine seçildi. 1937-1945 arasında partinin politbürosunda aday üye olarak yer alan Carrillo 1945’de asil üye oldu. 1940’ta Komünist Gençlik Enternasyonali’nin sekreteri oldu. 1946’da İsKP’nin temsilcisi olarak sürgünde kurulan hükü­mette bakanlık yaptı. 1960’tan sonra parti genel sekreterliği görevini sürdürdü.

1960’ların ikinci yarısı İsKP ile Sovyetler Birliği Komünist Partisi (SBKP) arasındaki ilişkilerin bozulmaya başladığı bir dönem oldu. Carrillo, 1968’de SSCB’nin Çekoslovakya’ya askeri müdahalesini kına­dı. Bunun üzerine parti içinde Carrillo’ya karşı çıkan bir grubun önderleri İsKP Merkez Komitesi tarafından partiden atıldı. Daha sonra, 1970’de İsKP ve SBKP temsilcileri arasında yapılan uzlaşma toplantısından sonuç alınamadı.

Carrillo’nun görüşlerinde, uzun bir diktatörlük döneminin yaşandığı İspanya’da, parlamenter yöntemler ve geniş ittifaklar politikasıyla, demokrasinin kurulması, ön plânda yer almaktadır.

  • Eserleri (başlıca): ‘Euro-comunismo’ y Estado, 1976, (“Avrupa Komünizmi ve Devlet”)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>