Rudolf Carnap Hayatı

Rudolf Carnap Kimdir,Rudolf Carnap Hayatı ve Biyografi

(1891-1970)

Alman asıllı ABD’li filozof. Mantıkçı pozitivistlerin öncülerindendir. Çağ­daş mantığı ı bilim felsefesine uygulayarak bilini kuramlarının oluşumlarını ve yap ılarını çözümlemeye çalışmış, gelenekçi felsefeyi eleştirmiştir.

Carnap Almanya’nın Barmen kenti yakınlarında doğdu. Los Angeles de öldü. Orta öğrenimini Bar- men’de, yüksek öğrenimini 1910-1914 yılları arasında, Freiburg ve Jena üniversitelerinde bitirdi. Fizik, matematik ve felsefeye ağırlık veren bir eğitimden geçti, bu arada Frege’nin de öğrencisi oldu. I. Dünya Savaşından sonra 1.921’de, Jena’da felsefe doktoru sanını aldı. Bilim kuramına ilişkin görüşünü içeren bu doktora çalışması da ha sonra Kantstudien’de yayımlandı. Bu çalışma Mantıkçı Pozitivizm’in ilkelerini taşımamakla beraber, Carnap’ın felsefesinin temelini oluşturur.

Carnap, 1926’da Moritz Schlick’in çağrılısı ola­rak Viyana Univer sitesi’ne gitti. Eylemsiz doçent olarak girdiği üniversitede zamanla Viyana çevresinin tartışmalarına katılmaya başladı. 1928’de en önemli yapıtı sayılan Der L.ogische Aufbau der Welt (“Evre­nin Mantıksal Yapış ı”)yayımlandı.O sıralarda Berlin’ ■de bulunan Hans Reichenbach ile Erkenntnis dergi­sinin yayın kurulunda yer aldı. 1930-1940 arasında yayını sürdürülen dergi “bilimsel felsefe”nin bir tartışma ortamı n iteliğindeydi. Yine bu sıralarda Carnap Prag’daki Alman Üniversitesinden aldığı çağrı üzerine Doğa Felsefesi Kürsüsü’ne geçti. Viyana çevresiyle ilgisini Kesmeden, çalışma alanım mantık, dil ve matematiğin temellerine kaydırdı. 1934’de dilin mantıksal sentaksını inceleyen ikinci önemli yapıtı Logische Syntax der Spracbe’ı (“Dilin Mantıksal Sentaksı”) yayımladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>