Rudolf Bahro Hayatı

Rudolf Bahro Kimdir, Rudolf Bahro Hayatı Biyografi

Alman (DAC) düşün ve eylem adamı. Barış hareketinin önde gelen savunucularındandır.

1935’de, bugün Polonva Halk Cumhuriyetinin sınırları içinde kalan Bad Flinsberg’de doğdu. 1954’de Demokratik Alman Cumhuriyetinin iktidar partisi olan Sozialistische Einheitspartei Deutschlands’a (Al­man Sosyalist Birliği Partisi) girdi. 1954-1959 arasında Doğu Berlin’deki Humboldt Üniversitesinde felsefe öğrenimi gördü.

Bu yıllarda, genç aydınlara yönelik bir yayın organı olan Forum dergisinin genel yayın yönetmenliğini de yaptı. 1967’de ekonominin rasyonalizasyonu ile ilgili bir göreve, ardından da Sanayide Bilimsel İş Örgütlenmesi Dairesi yöneticiliğine atan­dı. 1972-1975 arasında yazdığı doktora tezi Leuna- Merseburg Teknik Üniversitesi tarafından reddedildi.

Bu tez 1980 Martı’nda Plaedoyer für Schöpferische Initiative (“Yaratıcı İnisiyatifin Savunulması”) başlığı altında Köln’de yayımlandı. 1977’de Bahro’nun Die Alternative; Zur Kritik des real existierenden Sozialis- mus (“Alternatif: Varolan Sosyalizmin Eleştirisi Üze­rine”) adlı kitabı Federal Alman Cumhuriyeti’nde yayımlandı.

Bundan kısa bir süre sonra, devlet sırlarını açıklamak ve Federal Alman Cumhuriyeti ajanı olmakla suçlanarak tutuklandı ve sekiz yıl hapis cezasına mahkûm oldu. Ekim 1979’da Demokratik Alman Cumhuriyeti’nin 30.kuruluş yıl dönümü dola­yısıyla çıkarılan özel bir af sonucunda serbest bırakıl­dı ve Federal Alman Cumhuriyeti’ne gönderildi.

  • Eserleri (başlıca): Die Alternative; Zur Kritik des real existierenden Sozialismus, 1977, (“Alternatif: Varolan Sosyalizmin Eleştirisi Üzerine”); Elemente eıner nenen Politik, 1980, (“Yeni Bir Siyasetin Öğeleri”), Plaedoyerfür Schöpferische Initiative, 1980, (“Yaratıcı inisiyatifin Savu­nulması”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>