Roland Barthes Kimdir

Roland Barthes Kimdir, Roland Barthes Hayatı Biyografi

rolandFransız deneme yazarı. Dil bilimden esinlenerek yapısalcı bir yaklaşımla tiyatrodan toplum bilime dek çeşitli alanlarda incelemeler yapmış, gösterge bilimin (semiologie) gelişmesine kat­kıda bulunmuştur.

Cherbourg’da doğdu. Orta ve yüksek öğrenimini Paris’te yaptı ve klasik edebiyat okudu. Gençlik yıllarıyla ilgili olarak iki önemli noktadan söz edilebi­lir. Birincisi, sonradan da sık sık üsteleyerek sağlığını bozacak olan verem hastalığı; ikincisi, Sorbonne’daki üniversite yıllarında, 1936’da kurulmasına önayak olup oyunlarında rol aldığı Antik Tiyatro Grubu’yla taçlanan, klasik tiyatro tutkusu.

1937-1950 arasında Fransa içinde Biarritz, Paris, dışarıda ise Macaristan, Romanya, Mısır gibi ülkeler­de yazın öğretmenliği ve okutmanlık yaptı. Arada iki kez değişik yerlerdeki sanatoryumlara girip tedavi gördü. Geçirdiği uzunca nekahat dönemlerinden bi­rinde, ciddi bir biçimde ruh doktoru olmayı düşünen Barthes’m ruh çözümsel yaklaşımlara yakınlığının bu­radan kaynaklandığı anlaşılmaktadır, iskenderiye’de bir süre birlikte çalıştığı ve bugün göstergebilimin (semiologie) en önemli kuramcısı sayılan A.J. Grei- mas, onun dilbilime yönelmesinde çok etkili oldu. Bu tarihten sonra Barthes Fransa’nın ünlü araştırma merkezlerinde görev aldı.

1950-1952 arasında Kültü­rel İlişkiler Genel Yönetmenliği’nde (Direction Gene­rale des Relations Culturelles), 1952-1954 ve 1955- 1959 arasında ise Ulusal Bilimsel Araştırma Merke- zi’nde (Centre National de Recherche Scientifique, C.N.R.S.) çalıştı. Ünü dünyaca bilinen C.N.R.S.’de Barthes ilkin sözcükbilim (lexicographie) araştırma stajyerliği, sonra toplumbilim uzmanlığı yaptı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>