Rodney Robert Porter Kimdir

Rodney Robert Porter Kimdir, Rodney Robert Porter Hayatı Biyografi

İngiliz, biyokimyacı. Antikor mole­küllerinin yapısının çözümlenmesine katkıda bulunmuştur.

8 Ekim 1917’de Lancashire’daki Newton-le- Willow’da doğdu. Liverpool ve Cambridge üniversitelerinde öğrenim gördükten sonra, 1949’dan 1960’da Londra’daki Ulusal Tıp Araştırmaları Enstitüsünde araştırmacı olarak çalıştı. 1960’ta Londra Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bağışıklı bilim (immü­noloji) profesörü, 1967’de de Oxford Üniversitesi’ne bağlı Trinity College’da biyokimya profesörü oldu. Bu görevini 1985’de de sürdürmekte olan, ayrıca 1970-1974 arası Medical Research Council’ın bilim kadrosunda yer alan Porter, 1964’de Royal Society’ nin ve 1972’de ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin üyeliğine seçilmiş, antikorların kimyasal yapısını açıklığa kavuşturan çalışmaları nedeniyle 1972 Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü Edelman ile bölüşmüş, 1973’de Royal Society’nin Royal ve 1983’de Copley madalyalarıyla ödüllendirilmiştir.

Kan serumu proteinlerinden gamma globülinin yapısında, antijenleri etkisiz duruma getirerek vücu­dun hastalıklara karşı savunma ve bağışıklık mekaniz­masında temel rol oynayan antikorların bulunduğu yüzyılın başından beri biliniyordu. Ancak, gamma globiilin proteininin çok karmaşık (heterogen), antikor molekülünün de çok büyük olması, bu molekülün kimyasal yapısının çözümlenmesini 1960’da geciktirmişti. O yıllarda, kromatografi ve elektroforez teknikleriyle antikor molekülünün boyutundan doğan güçlükler yenilirken, yaygın ve habis kemik iliği tümörleriyle ortaya çıkan Kahler hastalığına (miyelomatoz) yakalanmış kişilerde gamma globülinin çok daha homogen yapıda olduğunun anlaşılması da ikinci soruna çözüm getirdi.

Yıllardır bu konu üze­rinde çalışan Porter, özel bir enzimden yararlanarak kan plazmasındaki gam maglobülin molekülünü bile­şenlerine ayırmayı başardıktan sonra, antikoru oluş­turan aminoasit zincirinde, birbirinden farklı iki ayrı bölümün bulunduğunu gösterdi. “Sabit bölüm” deni­len birinci bileşenin tüm gammag lobülinlerde bulun­masına karşın, bir antikorun belli bir antijeni tanıya­rak yalnızca bu antijene özgü olmasını sağlayan özelliğinin “değişken bölüm” denilen ikinci bileşen­den ileri geldiğini kanıtladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>