Robert Redfield Hayatı

Robert Redfield Kimdir, Robert Redfield Hayatı Biyografi

ABD’li antropolog. Orta Amerika yerli kültürleriyle ilgili araştırmalarıyla ta­nınır.

redfield4 Aralık 1897’de Illinois Eyaleti’nde Chicago’da doğdu, 16 Ekim 1958’de aynı kentte öldü. 1915’de Chicago Üniversitesi’nde hukuk öğrenimine başladı.

  1. Dünya Savaşı sırasında gönüllü ambulans şoförlüğü yaptı. 1921’de hukuk lisansını tamamladıktan sonra bir süre hukuk firmalarında çalıştı. 1923’de Meksika’ya yaptığı bir gezinin ve Chicago Üniversitesi sosyoloji profesörlerinden Robert A.Park’ın etkisiyle ilkel kültürlerle ilgilenmeye başladı. 1925’de hukuk mesleğini tümüyle bırakarak Colorado Üniversitesi’nde sosyoloji okutmanı olarak görev aldı. Ertesi yıl Meksika’da ilk alan araştırmalarım gerçekleştirdi. 1927’de Chicago Üniversitesi’ne dönerek antropoloji alanında doktora­sını tamamladı. 1928’de doçent, 1934’de profesör oldu ve Sosyal Bilimler Bölümü başkanlığına getirildi.
  2. Dünya    Savaşı’nda Savaş İskân Kuruluşu’nun danış­manlığını yapan Redfield, 1948’de Amerikan Irk İlişkileri Konseyi başkanlığına getirildi; aynı yıl Chicago Üniversitesi Antropoloji Bölümü başkanı oldu. Dünya barışının sağlanması için ırkların ve insan toplulukları­nın birbirlerini daha iyi tanımaları gerektiği inancıyla 1951’de Ford Vakfı Kültürler Arası İlişkiler Projesi başkanlığını üstlendi ve üniversitedeki idari görevinden ayrıldı.

Redfield, 1927’de Meksika’nın Yucatan bölgesinde gerçekleştirdiği ilk alan araştırmasının sonuçlarını 1930’da Tepoztlan: A Mexican Village (“Tepoztlan: Bir Meksika Köyü”) adlı yapıtında topladı. Yucatan Kızılderilileri’nin eski Maya kültürü yaratıcılarıyla olan benzerliklerine dikkati çeken Redfield, çalışmalarını diğer bölgelerden büyük oranda yalıtılmış olan bu alanda sürdürdü. 1930’da Washington Carnegie Ensti­tüsü adına Yucatan’ın etnolojik ve sosyolojik verilerini araştırdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>