Robert Giffen Kimdir

Robert Giffen Kimdir,Robert Giffen Hayatı ve Biyografi

(1837-1910)

İngiliz, istatistikçi ve iktisatçı. Neo Klasik talep kuramına istisna oluşturan ve kendi adıyla anılan paradoksu çözümlemiştir.

Strathaven’de doğdu, 12 Nisan 1910’da Inverness’te öldü. ilk ve orta öğrenimini Strathaven’deki kasaba okulunda tamamlayan Giffen 13 yaşında Glasgow’a gitti ve bir hukuk müşavirliği bürosunda çalışmaya başladı. Glasgow’da bir süre üniversiteye devam etti. Ancak, gazetecilik hukuktan daha çok ilgisini çektiği için 1860’ta Stirling Journal gazetesine muhabir olarak girdi. 1862’de Londra’ya gitti ve burada Fortnightly Review ve Globe dergilerinde çalıştı. 1868’de sosyal bilimci Walter Bagehot yönetimindeki Economist dergisinin yayın yönetmeni yar­dımcısı oldu. Bagehot’un görüşlerinden etkilenen Giffen, ondan iktisat ve yöntembilim konularında yararlandı. Daha sonra Daily News gazetesi ile ilişkileri, Londra menkul kıymetler piyasası ve mali çevreler konusunda bilgi sahibi olmasını sağladı.

1876’da Economist’teki görevinden ayrılan Gif­fen, aynı yıl Ticaret Kurulunda çalışmaya başladı. 1882-1884 yıllarında Krallık İstatistik Kurumu başkanlığı yaptı. 1890’da Krallık İktisat Kurumu’nun kuruluşunda etkin rol oynadı. Uzun yıllar Ticaret İstatistik ve İşçi büroları başkanlığı görevinde bulundu. Bu dönemde düzenli resmi istatistikler oluşturulmasına katkıda bulundu, iktisadi istatistikleri geliştirdi.

İstatistiğin kuramsal yanı ile ilgilenmeyen Gif­fen, istatistik yöntemleri toplumsal verilere uyguladı. 1884’de yayımlanan The Progress of Working Class in the Last Half Century (“Son Yarı Yüzyılda İşçi Sınıfının Gelişmesi”) 19.yy’da İngiltere’de sanayinin gelişmesini ölçmek için yapılmış ilk çalışmalardan biridir. Aynı şekilde İngiltere’de milli servetin ilk tahminlerinden olan Groıvth of Capital (“Sermayenin Büyümesi”) kendisinden sonraki iktisatçıların kaynak olarak başvurduğu bir çalışmadır

Giffen paranın miktar kuramı ile de ilgilenmiş ve banka sistemi olan bir ülkede faiz haddinin önemini vurgulamıştır. 1877’de yayımlanan Stock Exchange Securities (“Menkul Kıymetler”) ve 1880’de yayımlanan Essays in Finance (“Maliye Denemeleri”) adlı çalışmalarında bankalardaki nakit para ile mevduat miktarı arasındaki ilişkiye ve altın arzı ile fiyat düzeyi arasındaki dengeyi sağlamakta iskonto haddinin oynadığı role dikkati çekmiştir.

  • Eserleri (başlıca): American Railways as an Invest- ment, 1872, (“Bir Yatırım Olarak Amerikan Demiryolla­rı”); Stock Exchange Securities, 1877, (“Menkul Kıymet­ler”); Essays in Finance, First Series, 1880, (“Maliye Konusunda Denemeler, İlk Dizi”); Essays in Finance, Second Series, 1886, (“Maliye Konusunda Denemeler, İkinci Dizi”); Groıeth of Capital, 1889, (“Sermayenin Büyümesi”); Economic Enquiries and Studies, 1904, (“İk­tisadi Sorunlar ve İncelemeler”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>