Robert Frost Kimdir

Robert Frost Kimdir,Robert Frost Hayatı ve Biyografi

(1874-1963)

ABD’li şair. 20. yy ABD şiirinde doğayı ve kırsal yaşamı konu alan şiirleriyle tanınmıştır.

Robert Lee Frost, 26 Mart 1874’de San Francis- co da doğdu, 29 Ocak 1963’te Boston’da öldü. Babasının ölümü üzerine ailesi California’yı terk ederek Massachusetts’e yerleşmişti. Frost orta öğrenimi­nin ardından, avukat olmasını isteyen büyük babası­nın zorlamasıyla Dartmouth College’a girdiyse de okulu bıraktı, zamanını şiir yazarak geçirmeye başla­dı. Fabrika işçiliği, öğretmenlik ve muhabirlik gibi çeşitli işlerde çalıştı.

1897’de Latince ve Yunanca okumak için Harvard Universitesine girdi, ancak bu kez de sağlığının bozulması yüzünden okulu bırakmak zorunda kaldı. Tüberküloz tehlikesini atlatabilmek için New Hampshire’da bir çiftlikte yaşamaya başladı. Bu yıllarda yazdığı çok sayıda şiir yayımcıların ilgisini çekmedi. Bunun üzerine 1912’de karısı ve çocuklarıyla birlikte İngiltere’ye gitti, orada şiir çalışmalarını yoğunlaştır­dı. Yayımladığı iki şiir kitabıyla üne kavuştu. Ezra Pound, Edward Thomas (1878-1917) ve Lascelles Abercrombie(1881-1938) gibi dönemin ünlü şairleriyle dostluk kurdu. Ancak I. Dünya Savaşı’nın başla­masıyla ABD’ye geri döndü ve New Hampshire da küçük bir çiftliğe yerleşti. 1916’da National Institute of Arts and Letters, 1930’da da American Academy of

Arts and Letters üyeliklerine seçildi. Birçok üniversi­teden onur doktorluğu unvanı aldı. Ayrıca 1930, 1931,1937 ve 1943’de Pulitzer Şiir Ödülü’nü kazandı.

Frost, döneminin öbür şairlerinden farklı olarak kent yaşamını işlememiş, şiirinin ana temaları kırsal kesim insanlarının duyarlıkları ve doğa olmuştur. Biçim denemeleri yerine alışılagelmiş ölçü ve ritimler­le yalın bir anlatımı yeğlemiştir. Ancak bu kolay anlatımın ardında, doğadaki ilk bakışta farkedilmeyen ayrıntıları ustalıkla yakalayan incelikli bir üslup ve yer yer mistikleşen bilgece bir tavır saklıdır. Dramatik monolog ve diyaloglar şiirinin en belirgin özelliğidir.

Eserleri (başlıca): Şiir: A Boy’s Wıll, 1913, (“Bir Çocuğun Dileği”); North of Boston, 1914, (“Boston’un Kuzeyi”); Neıv Hampshire, 1923; West-Running Brook, 1928, (“Batı’ya Akan Irmak”); A Further Range, 1936, (“Uzaktaki Menzil”); A Witness Tree, 1942, (“Tanık Ağaç”); A Masque of Reason, 1945; A Masoue of Mercy, 1947; Ali We Cali American, 1958, (“Amerikan Saydıkla­rımız”). Oyun: A Way Out, 1929, (“Çıkış Yolu”).

Robert Frost Kimdir” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>