Robert Bárány Hayatı

Robert Bárány Kimdir, Robert Bárány Hayatı Biyografi

Avusturyalı hekim. İç kulaktaki den­ge organının işlevini açıklamış ve kulağın fizyolojisine ilişkin çalışmala­rıyla 1914’de Nobel Ödülü almıştır.

22 Nisan 1876’da Viyana’da doğdu. 1900’de Viyana Üniversitesinin Tıp Fakültesini bitirerek, bir süre Viyana’daki Alman kliniklerinde pratik yaptı. Aynı üniversitenin kulak hastalıkları kliniğinde önce asistan oldu, 1909’da da öğretim üyeliğine getirildi. Beş yıl sonra, I. Dünya Savaşı nedeniyle Avusturya- Macaristan ordusunda askeri hekim olarak cepheye gönderilen Bârâny, 1915’de Przemysl’de Ruslar’a esir düştü. Ertesi yıl, yaptığı başarılı bir ameliyat karşılı­ğında serbest bırakılınca İsveç’e yerleşerek Uppsala Üniversitesinde çalışmaya başladı; 1926’da kulak- burun-boğaz kliniğinin başkanı oldu. Çalışmaları birçok Avrupa ülkesinde ve ABD’de ilgi gördü, çeşitli bilim kuruluşlarının üyeliğine seçildi. 8 Nisan 1936’da Uppsala’da öldü.

Bârâny’nin kulakla ilgili ilk önemli çalışması, sinir merkezlerindeki bir bozukluktan kaynaklanabilen ve gözlerin istem dışı titremesiyle ortaya çıkan nistagmus belirtisi ile kulak arasındaki ilişkiyi, biraz da rastlantı sonucu bulmasıdır. Bir deney sırasında dış kulak yoluna ardı ardına sıcak ve soğuk su şırınga ettiğinde, bu uyaranın nistagmus belirtilerine yol açtığını gördü. İşitme ve denge ölçümüne ilişkin birçok test Bârâny’nin adıyla bilinir. 1911’de iç kulak salyangozundaki basıncı azaltmak amacıyla, yarım daire kanallarını açmak için bir yöntem geliştirdi.

  • Eserleri: Pbysiologie und Pathologie des Bogengang- Apparates beim Mensehen, 1907, (“İnsanda Yarımdaire Kanallarının Fizyolojisi ve Patolojisi”).

Robert Bárány Hayatı” üzerine bir düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>