Rene Goscinny Kimdir

Rene Goscinny Kimdir,Rene Goscinny Hayatı ve Biyografi

(1926-1977)

Fransız, yazar. Red Kîd, Asteriks gibi ünlü çizgi romanların yazarlığını yapmıştır.

Paris’te doğdu, Kasım 1977’de aynı kentte öldü. Çocukken ailesi Arjantin’e göç ettiği için orta öğrenimini bu ülkede tamamladı. Daha sonra bir muhasebe bürosunda çalıştı. 1945’de ABD’ye gitti. Amacı Walt Disney’in yanında çizer olarak çalışmaktı, ama bunu başaramadı. New York’ta çeşitli işlere girdi çıktı. Bir süre, 1950’lerin başında yeni çıkmakta olan ünlü gülmece dergisi Mad’in bürosunda çalıştı. Burada, bir ABD gezisine çıkmış olan Red Kit çizgi romanının yaratıcısı Morris (Maurice de Bavere) ile karşılaştı. 1954’de onunla birlikte Avrupa’ya döndü.

1955’de Red Kit’in yazarlığını üstlendi. Kısa bir süre içinde bunu, haftalık bir çocuk dergisi olan Spirou’da yayımlanan öteki çizgi romanların yazarlığı izledi. 1959’da, daha sonra Dargaud Yayın evinin yönetimine geçen Pilote adlı çizgi roman dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Bu derginin ilk sayısı için kendine dünyaca ün kazandıran ve çizimleri Albert Uderzo (1927) tarafından yapılan Asteriks adlı çizgi romanı hazırladı. Bir yandan Asteriks’m büyük başarısı sürerken bir yandan da başka çizerler ile birlikte yeni çizgi romanlar ve çocuk kitapları üretmeyi sürdürdü. 1967’de Fransa Kültür Bakanı Andre Malraux tarafından edebiyat ve sanat dalında şövalye­lik unvanıyla ödüllendirildi.

Goscinny’nin ilk başarısını kazandığı Red Kit, ondan çok önce, daha 1946’da yaratılmıştı. Bu çizgi romanın o zamanlar kovboy filmlerinden esinlenen öykülerini, Goscinny yazarlığı üstlendikten sonra daha gerçekçi hale getirdi. Kalamiti Ceyn, Bil Kid, Cesse Ceyms gibi Vahşi Batı’nın kimi gerçek kişilerini öykülerine kattı, zekaları boylarıyla ters orantılı Dalton Kardeşler gibi yeni tipler de yaratarak Red Kit’i en iyi gülmece çizgi romanlarından biri durumuna getirdi. Red Kit 1968’den sonra Pilote dergisinde çıkmaya başladı, kitap olarak yayımlandı. 1971’de Belvision tarafından uzun metrajlı çizgi film olarak gerçekleştirildi. Kimi öyküleri Türkçe’ye de çevrildi.

  • Eserleri (başlıca): Le Docteur Gaudeamus (Coq’un çizimleri ile), 1954, (“Doktor Gaudeamus”); Lucky Luke dizisi (Morris’in çizimleri ile), 1955’ten başlayarak, (Red Kid); Signor Spaghetti (Dino Attanasio’nun çizimleri ile), 1958, (“Bay Spagetti”); Tintin (Herge’nin çizimleri ile), 1958; Oumpah Pah Peau-Rouge dizisi (Uderzo’nun çizimleri ile), (“Kızılderili Umpah Pah”); Le petit Nicolas dizisi (Sempe’nin resimleri ile), (E.Canberk’in uyarlaması: Bizim Sınıf, Bizim Sınıfın Oyunları); Haroun el poussin dizisi (Jean Tabary’nin çizimleri ile); La fee Aveline (Coq’un çizimleri ile), (“Peri Kızı Aveline”); Asterix dizisi, (Uderzo’nun çizimleri ile), 1959’dan başlayarak, (H.Kıvanç ve T.Ünsi’nin çevirileri ile: Şefler Savaşı; Lejyoner; Asteriks ve Kleopatra; Gladyatör; Asteriks ispanya’da; Asteriks ve Çorba Kazanı; Köy Tehlikede; Asteriks Olimpiyatlarda; Altın Orak; Sezar’ın Tacı; Galya Kalkanı; Yenilmez Cengaver; Şeytan; Savaşçı; Boz­guncu.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>