Remzi Raşa Kimdir

Remzi Raşa Kimdir, Remzi Raşa Hayatı Biyografi

Türk, ressam. Işığa çok az yer ver­diği resimlerinde karanlık ve umut­suz bir dünyayı betimlemiştir.

Kırıkhan’da doğdu. Daha çocuk yaşlarında anne ve ba­basının ayrılması sonucu yaşamı yalnızlık içinde geçti. Maddi ve manevi sıkıntıları, Antakya Lisesi’nde okurken resim öğretmeninin ondaki yeteneği fark etmesiyle azaldı. Raşa bundan sonra kendini olanca gücüyle resme verdi. 1947’de Kırıkhan’da ilk kişisel sergisini açtı. Resim öğ­retmeninin, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademi- si’ne (bugün Mimar Sinan Üniversitesi) girmesi önerisi­ni hemen benimsedi ve 1948’de bu okula kaydını yap­tırdı. Akademi’deyken Onlar Grubu’na katıldı ve 1953’de değin grubun sanatsal etkinliklerinde rol aldı. Aynı yıl Paris’e giderek yerleşti. Halen çalışmalarını bu kentte sür­dürmektedir.

Raşa’nın sanatı, çocukken yaşadığı sıkıntılı yıllarla ya­kından ilişkilidir. O, her şeyden önce bir duygular res­samıdır. Eskiyle yeni arasında gidip gelir. Buruşuk su­ratlı, bozulmuş portrelerinde sanki çocukluk günlerini yansıtmıştır. Kullandığı koyu yeşiller, koyu kırmızılar, kahverengiler, griler ve karalar umutsuzluğun bilinç altındaki izleri gibidir. Paris’te önceleri soyut resme yönel­miştir. Aslında yansıttıkları, figüratif resimlerinin dün­yasından çok farklı değildir. 1958’de yeniden figüratif resme dönen Raşa, natürmort, manzara ve portre çalış­malarında belli bir ruh halini yansıtmıştır. Bunlarda, göl­gelerin çevirdiği meyveler ve ara sıra beliren dingin çi­çekler resmin karanlık bölümlerinde birleşir.

Eserleri (başlıca): Yalnızlık, 1959; Vahşi Buket, 1959; İş­kence, 1960; Ressam Müzehher’in Portresi, 1963 ve 1964; İz­mir Laleleri, 1971.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>