Raphael Pumpelly Kimdir

Raphael Pumpelly Kimdir, Raphael Pumpelly Hayatı Biyografi

ABD’li jeolog ve arkeolog. ABD’nin kuzey bölgelerinde bulduğu maden yatakları ve Asya’da Türkistan bölge­sinde gerçekleştirdiği kazılarla tanın­mıştır.

8 Eylül 1837’de New York Eyaleti’nde Owego’da doğdu, 10 Ağustos 1923’de Rhode Island Eyaletinde öldü. Owego Akademisinde başladığı öğrenimini iki yıl kadar New Haven Collegiate and Commercial Academy’de sürdürdü, 1854’de Avrupa’ya gittikten sonra jeolojiyle ilgilendi. 1856’da Freiburg’daki Berg- akademiye girerek maden mühendisliği ve jeoloji öğrenimi gördü. 1860’ta ABD’ye döndü, Güney Arizona’daki gümüş madenlerinde yönetici olarak çalıştı. 1862-1867 arasında Japon hükumeti adına Çin, Moğolistan ve Japonya’da maden araştırmaları yaptı.

1867’den sonra ABD’nin kuzeyindeki maden yataklarını araştırdı. 1893-1895 arasında çalışmalarını gene Avrupa’da sürdürdü. 1903-1904 yıllarında Orta Asya’da bir araştırma projesini üstlendi. Bölgenin jeoloji, arkeoloji ve etnoloji verilerinin araştırılması sırasında 1904’de Alman arkeolog Hubert Schmidt ile Aşkâbad yakınlarında Anav’da saptadıkları iki kurganda (höyük) kazılar yaptı.

Bunlardan kuzeydekinden üretici­lik aşamasına geçmiş (neolitik) bir topluluğa ait yerleşimin katmanlarını, güneydekinden ise Mezopotam­ya’daki Kalkolitik ve Erken Bronz çağları ile eş zamanlı kalıntılar içeren başka bir yerleşimin katmanlarını buldu. Bu kazıda stratigrafi (tabakalanma) yönteminin özenle uygulanmasının yanı sıra, bitki ve hayvan kalıntılarının incelenmesi, üreticiliğe geçiş aşamasındaki topluluklar konusunda önemli bilgilerin elde edimesini sağladı.

Eserleri (başlıca): Geological Researches in China Mongolia and Japan, 1867, (“Çin, Moğolistan ve Japonya’ da Jeolojik Araştırmalar”); Across America and Asia, 1870, (“Amerika’dan Asya’ya”); Explorations in Turkestan: Ex- pedition of 1904: Prehıstoric Civilizations of Anan (H.Schmidt v.d. ile), 19C8, (“Türkistan Araştırmaları; 1094 Keşif Seferi: Tarihöncesi Anav Uygarlıkları”); My Remi- niscences, 2 cilt, 1918, (“Anılarım”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>