Polemon I of Pontus Kimdir

Polemon I of Pontus Kimdir, Polemon I of Pontus Hayatı Biyografi

Eski Yunan, filozof. Platon’un dü­şüncelerini yaymaya çalışmış, Ksenokrates’in ölümünden sonra Akademiyi yönetmiştir.

Atina yakınlarında Oia’da doğdu. Ölüm yeri belli değildir, ölüm yılı kimi kaynaklarda 265, kimin­de 273 olarak gösterilir. Babası Philostratos adlı, varlıklı bir köylüydü. Gençliği eğlenceye düşkünlük ve tutkularının doyumu için aşırılıklar içinde geçmiş­ti. Atina’da Ksenokrates’in derslerini dinleyince kendini felsefeye verdi, Platon’un düşüncelerini yaymaya çalıştı, öğretmeninin ölümünden sonra Akademinin başına geçti.

Polemon’un anlayışına göre felsefenin temelini ahlak oluşturur. Ahlak ise insan davranışlarını düzenlemeyi  onu erdemli kılmayı, düşünce ile eylem arasında bağlantı sağlamayı amaçlar. Bilge erdemli düşüncesiyle davranışları arasında uyum bulunan kimsedir. Erdemin kaynağı bilgidir, bilgi de yaşamı yönlendirici, insanı iyi olana götürücü bir nitelik taşır. Bilgece ahlakın ölçülülük, erdem, iyi, doğruluk, güzellik, denge, bilgi, yetkinlik gibi ilkeleri vardır. Ona göre mutluluk erdemli yaşamakla sağlanır. İnsan doğaya uymalı, ancak, erdemin aydınlığında yürü­mekten geri kalmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>