Plutarco Elías Calles Kimdir

Plutarco Elías Calles Kimdir, Plutarco Elías Calles Hayatı Biyografi

Meksikalı siyaset adamı. 1924-1928 arasında devlet başkanlığı yapmıştır.25 Eylül 1877’de Sonora Eyaleti’nin Guaymas kentinde doğdu, 19 Kasım 1945’de Mexico City’de öldü. Yoksul bir ailenin çocuğuydu. Dört yaşında yetim kaldı ve okula ancak kısa bir süre için devam edebildi. Siyasete atılmadan önce, Guaymas ve Her- mosillo kentlerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. 1910’da başlayan ayaklanma sırasında Madero güçle­rine katıldı ve diktatör Diaz’ın 1911 ‘de devrilmesine katkıda bulundu. 1913’de Madero’yu öldürerek iş başı­na gelen Huerta’nın yönetimden uzaklaştırılmasında, Obregon ve Carranza’ya yardımcı oldu. Ardından Carranza’nın Pancho Villa’ya karşı yürüttüğü askeri sefere katılarak komutanlık yaptı.

1917’de, iki yıl süreyle geçici valiliğini yaptığı Sonora Eyaletinin valiliğine getirildi. 1919’da Carranza hükumetinde ticaret, sanayi ve çalışma bakanı oldu. 1920’de Obre­gon ile birlikte Carranza’yı devirdi ve kurulan yeni geçici hükumette savaş bakanı oldu. Aynı yıl içinde cumhurbaşkanı olan Obregon’un hükumetinde içi şle­ri bakanlığı görevini üstlendi.

Calles 1 Aralık 1924’de, 4 yıl için Meksika cumhurbaşkanı seçildi. Başkan olmadan önce, kitlele­re eğitim olanağı sağlayacağına, toprak reformu yapa­cağına, ticaret gelirlerini denetim altına alacağına söz vermişti, iktidar olunca tarım, eğitim ve bayındırlık reformlarına hız verdi. Meksika Merkez Bankası’nı ve Ulusal Tarım Kredi Bankası’nı kurdurdu. Yollar, barajlar ve sulama projelerinin yapım programlarını onayladı. Calles döneminde, Louis Morones yöneti­mindeki Meksika Bölge Emek Konfederasyonu’nun etkinliği tüm ülkeye yayıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>