Piotr Lavrovič Lavrov Hayatı

Piotr Lavrovič Lavrov Kimdir, Piotr Lavrovič Lavrov Hayatı Biyografi

Rus, düşünür. Felsefi görüşleriyle

Narodnikler üzerinde etkili olmuştur.

14 Haziran 1823’de Melekhova’da (bugün Pskov’ da) doğdu, 6 Şubat 1900’de Paris’de öldü. Bir toprak sahibinin oğludur. 1842’de St.Petersburg’daki (bugün Leningrad) bir topçu okulunu bitirdi. 1844’den 1866’ya değin St.Petersburg’daki çeşitli askeri okullar da matematik dersleri verdi. 1852’den sonra tekno­loji, edebiyat, eğitim ve doğa bilimleri üzerine yazılar yayımladı. 1858’de albay rütbesine yükseldi. 1862’de N.Çernişevski ile tanıştı ve yasa dışı devrimci bir dernek olan Toprak ve Özgürlük’e girdi. 1866’da çar II.Aleksandr’a karşı yapılan suikasttan sonra tutuklandı. Ertesi yıl Vologda Eyaleti’ne sürgüne yollandı. Sürgündeyken Mirtov takma adıyla İstoriçeşkiye Pis- ma (“Tarihsel Mektuplar”) adlı ünlü kitabım yazdı.

Şubat 1870’de Paris’e kaçan Lavrov, orada I.En­ternasyonale üye oldu. 1871 Paris Komünü’ne etkin biçimde katıldı. Görevli olarak gönderildiği Londra’ da Marx ve Engels’le dost oldu. 1873-1876 arasında Zürich ve Londra’da Vperyod (İleri) adlı gazeteyi yayımladı. Bu dergi kitlelerin kendiliğinden devrim mücadelesine katılmayacakları saptamasından yola çıkarak, onları devrimci eyleme hazırlamak için ay­dınların yoğun bir siyasi ve toplumsal eğitim etkinliği yürütmeleri gerektiğini savunanların sözcülüğünü yaptı.

1877’de yeniden Paris’e döndükten sonra tarih ve sosyoloji konularında genel kitaplar yazan Lavrov, 1883-1886 arasında Nârodnaya volya’yı (Halkın İra­desi) yayımladı. Ölünceye değin çoğu takma adla olmak üzere birçok yazısı Rus dergi ve gazetelerinde yayımlandı.

Eserleri (başlıca): Filosofiia i sotsiologiia, 1-2. ciltler, 1965, (“Felsefe ve Sosyoloji”); istoriçeşkiye Pisma, 1968- 1969; (“Tarihsel Mektuplar”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>