Pierre-Simon Ballanche Hayatı

Pierre-Simon Ballanche Kimdir, Pierre-Simon Ballanche Hayatı Biyografi

Fransız filozof. Olayların görünmez nedenlerini açıklamaya çalışmıştır.

Pierre Simon Ballanche Lyon’da doğdu. Paris’te öldü. Sağlıksız ve üzüntülü bir çocukluk dönemi geçirdi. Yüzeysel bir öğrenimden sonra babasının uğraşı olan matbaacılığa başladı. Fransız Devrimi sırasında kentte olayların patlaması üzerine annesiyle birlikte yabancı ülkelere kaçtı. Ortam durulunca geri döndü. Geçirdiği acılı günler ve tanık olduğu kötü olaylar kişiliğinin içe kapanık bir özellik almasına yol açtı. 25 yaşında iken Paris’e gitti.

Burada Chateaubriand’la yakın bir arkadaşlık kurdu. Zekası ve güzelli­ği nedeniyle yazın alanında etkili bir yer alan Mme Recamier’nin seçkin çevresine girdi. Daha önce Lyon’ da tanıyarak aşık olduğu bu bayan için Fragments d’Elegie adlı yapıtını yazmıştı. 1842’de Fransız Akademisine üye seçildi.

Felsefe sorunlarıyla ilgili görüşlerini Lapalingene- sie sociale yapıtında sergiledi. Bu kitap “Orphee”, “La Formüle” ve “La ville des Expiations” adlı bölümlere ayrılmıştır. Birincisinde tarihin ilk 1500 yılını şiirle özetledi. İkincisinde son 500 yılı anlattı. Son bölümde ise geleceğin dünyasının özlemini dile getirdi.

Düşüncelerinde Bonnet’in etkisi sezilen Ballanche’a göre, nesnelerin kaynağını öğrenebilmek için Tanrı katına ulaşmak gerekir. Tanrı insandan, evren­sel zihnin özünü ayırmış ve buna karşılık ona özel bir yetke vermiştir.

  • Eserleri: Essai sur les institutions sociales dans leurs rapports avec les idees nouvelles, 1818, (“Toplumsal Kurumların Yeni Düşüncelerle İlişkileri Üzerine Deneme­ler”); Palingenesie sociale, 1827, (“Toplumsal Kurtuluş”); Dialogues du viedlard et du jeune homme, 1828, (“Yaşlı Adamla Genç Adamın Konuşmaları”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>