Pierre-Paul Prud’hon Kimdir

Pierre-Paul Prud’hon Kimdir, Pierre-Paul Prud’hon Hayatı Biyografi

Fransız, ressam. Romantik eğilimiyle resimde 18.yy’dan 19.yy’a geçişi sağla­mıştır.

4 Nisan 1758*de Cluny’de doğdu, 16 Şubat 1823’de Paris’te öldü. Dıjon Akademisinde eğitim gördü. 1784’de Romaya gitti. Burada heykelci A.Canova ile dostluk kurdu. 1787’de Paris’e döndü. Yaptığı Lanois Oteli süslemeleriyle Napoleon’un dikkatini çekti. İmparatoriçe Josephine ve imparatoriçe Marie Louise’in de sevgisini kazanarak zaman zaman sarayda portre ressamı olarak çalıştı. 1808 tarihli Adalet ve Tanrısal intikam Suçun Peşinde adlı yapıtıyla Legion d’honneur nişanı aldı. Fransız devlet adamı Talleyrand’la olan dostluğu Napoleon’un düşmesinden sonra da gözde kalmasını sağladı.

Prud’hon, sanat yaşamına portreler ve gravürcüler için çizimler yaparak başlamıştır. Roma’da bulunduğu dönemde Leonardo da Vinci ve Correggio’nun yapıdarından etkilenmiş ve dolayısıyla, o dönemde J.L.David’in heykelsi figürlerinin etkisi altında olan Fransız resmine, daha yumuşak ve duyumsal öğeler getirmiştir. Bu etkiler özellikle romantik ve gizemli bir hava içinde betimlediği portrelerinde yansımıştır. J.L.David, Prud’hon’u Rokoko dönemi ressamı Boucher’yle kıyaslamıştır.

Eserleri (başlıca): imparatoriçe Josephine’in Portresi, 1805, Louvre, Paris: Adalet ve Tanrısal intikam Suçun Pe­şinde, 1808, Louvre, Paris: Venüs ve Adanis, 1812, Wallace Koleksiyonu Londra; Müjde, 1816, Metropolitan Sanat Müzesi, New York; Isa Çarmıhta, 1822, Louvre, Paris.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>