Pierre Laval Kimdir

Pierre Laval Kimdir, Pierre Laval Hayatı Ve Biyografi

(1883-1945)

Fransız siyaset ve devlet adamı. II. Dünya Savaşı sırasında başbakanlık yapmıştır.

28 Haziran 1883’de Puy-de-Döme bölgesinde Châteldon’da doğdu, 15 Ekim 1945’de Paris’de öldü. Auvergne’li bir köylü ailesinin oğlu olan babası küçük bir kahvehane sahibiydi. Gençliğinde bir süre arabacılık yaptı. Hukuk dalında yüksek öğrenim gördüğü sırada, özel dersler vererek ve lisede öğretmen yardımcılığı yaparak çalışmayı sürdürdü.

Sosyalist Parti’ye girdi. 1907’de Paris Barosu’na kaydoldu ve avukatlık yapmaya başladı. Kısa zaman­da sendikacıların savunmalarını üstlenen ve sendikala­ra hukuk danışmanlığı yapan bir avukat olarak adını duyurdu.

1914’de Aubervilliers’den milletvekili seçilerek meclise girdi. I.Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Al­manya ile uzlaşılarak barış yapılmasını savundu. 1917’den sonra bu görüşlerini değiştirerek milliyetçi Georges Clemenceau’nun iktidara gelmesini destekle­yenler arasında yer aldı. 1919 milletvekili seçimlerin­de yenilgiye uğramasının ardından 1920’de Sosyalist Parti’den ayrıldı. Bunu izleyen birkaç yıl boyunca avukatlık ve gazetecilik yaptı. Satın aldığı Moniteur du Puyde-Döme adlı gazete kısa sürede önemli bir okur kitlesine sahip oldu. Bu dönemde büyük bir servet de edindi. 1923’de Aubervilliers belediye baş­kanlığına seçildi ve 1944’e değin bu görevini sürdür­dü.

Sosyalistler’le sol kanat Radikaller’in birleşme­sinden oluşan Sollar Karteli’nin kazandığı 1924 se­çimlerine bağımsız sosyalist aday olarak katılan La- val, seçimleri kazanarak yeniden meclise girdi. 1925- 1926 yıllarında P.Painleve ve A.Briand hükümetlerin­de bayındırlık ve adalet bakanlığı görevlerinde bulun­du. 1927’de Senato’ya seçildi. 1930’da kısa süreli A.Tardieu hükümetinde çalışma bakanlığı yaptı.

  • Eserleri (başlıca): De la propriete et de ses formes primitive, 1874, (“Mülkiyet ve İlkel Biçimleri Üstüne”); Le socialisme contemporain, 1880, (“Çağdaş Sosyalizm”); Ûlements d’economie politique, 1882, (“Politik İktisadın Öğeleri”); Le gouvernement dans la democratie, 2 cilt, 1891, (“Demokratik Rejimlerde Hükümet”).

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>