Philippe Buchez Kimdir

Philippe Buchez Kimdir, Philippe Buchez Hayatı Biyografi

Fransız, sosyal felsefeci. Hristiyan sosyalizminin kurucularındandır.

Philippe Joseph Benjamin Buchez 31 Mart 1796’da şimdi Belçika sınırları içinde olan Ardenne İli’ndeki Matagne-la-Petite’de doğdu, 12 Ağustos 1865’de Rodez’de öldü. 1817-1825 arasında tıp öğre­nimi gördü. 1818’de Fransa’da monarşiyi savunan Amis de la Verite (“Gerçeğin Dostları”) locasının, 1821’de ise Fransız Charbonnerie’sinin kuruluşuna katkıda bulundu.

1831’de işçi hareketlerini destekle­yen L’Europeen (“Avrupalı”), 1840-1850 arasında da L’Atelier (“Atölye”) dergilerini yayımladı. 1840’da işçi örgütlerinin kurulmasının savunuculuğunu yaptı. 1848’de Ulusal muhafızların başında Tuileries Sarayı’ na ilk giren isyancılar arasındaydı. Mayıs-Haziran 1848’de Kurucu Meclis’in başkanlığını yaptı.

Charbonnerie hareketinin başarısızlığa uğrama­sından sonra Saint-Simon’un Nouveau Christianisme (“Yeni Hıristiyanlık”) adlı yapıtından etkilenen Buc­hez, Saint-Simoncular arasında yer aldı. Ancak, Bazard ve Enfantin’in savunduğu “Tanrı’nın her şey ve her şeyin Tanrı olduğunu”(panteist) iddia eden öğre­tiyi eleştirerek, 1829’da Saint-Simonculuktan koptu.

Buchez, 1833’de Introduction a la Science de l’Histoire (“Tarih Bilimine Giriş”) ve 1834-1838’de yayımlanan Histoire Parlamentaire de la Revolution Française (“Fransız Devriminin Parlamenter Tarihi”) adlı yapıtlarında Fransız Devrimi ilkelerinin Hristi­yanlık’la çatışmadığını öne sürdü. Tarihin birbirini izleyen aşamalar boyunca sürekli bir gelişme içinde olduğunu, çağdaş uygarlığın Hristiyanlık’tan kaynak­landığını, İsa’nın savunduğu eşitlik ve kardeşlik ilke­lerinin topluma uygulanması ile tarihin son aşaması­nın tamamlanacağım öne sürdü. Fransız Devrimini Hıristiyan uygarlığının ileri bir aşaması olarak kabul eden Buchez, şiddet uygulamalarına karşı oldu.

Buchez bir reform önerisi olarak, işçi örgütleri­nin üretim araçlarını ve ham maddeleri denetim altına almasını savunmuştur. Sosyal reformlara ilişkin öne­rileri, üretim kooperatifleri hareketinin öncülerini ve Hristiyan sosyalistlerini etkilemiştir.

  • Eserleri (başlıca): Introduction âla Science de l’Histoi­re, 1833, (“Tarih Bilimine Giriş”); Histoire Parlamentaire de la Revolution Française, 40 cilt, 1834-1838, (“Fransız Devrimi’nin Parlamenter Tarihi”); Essai d’un Trake Complet de Philosophie du Point de vue de Catholicisme et du Progres, 3 cilt, 1838-1840, (“Katolisizm ve Gelişme Açısından Bir Felsefe Kitabı Denemesi”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>