Peter Barlow Kimdir

Peter Barlow Kimdir, Peter Barlow Hayatı Biyografi

İngiliz matematikçi ve fizikçi. Kendi adıyla anılan matematik tablolarını hazırlamış ve teleskoplar için iki ayrı tür renksemez mercek geliştirmiştir.

Ekim 1776’da Norsvich kentinde doğdu. Kendi kendini yetiştirerek, 1801’de Woolwich’teki Krallık Harp Akademisinin açtığı sınavı kazandı ve matema­tik bölümüne öğretim görevlisi olarak alındı. Profe­sörlüğe dek yükseldiği bu görevinden 1847’de ayrıldı. 1 Mart 1862’de Woolwich’te öldü.

Önceleri sayılar kuramıyla ilgilenen Barlow’un en önemli matematik çalışması, 1814’de yayımladığı New Mathematical Tables’tn (“Yeni Matematik Tab­loları”). 1 ile 10.000 arasındaki tüm sayıların kareleri­ni, küplerini, kare ve küp kökleri ile hiperbolik logaritmalarını derlediği bu yapıtta, ayrıca 1 ile 100 arasındaki sayıların 10. dereceye kadar kuvvetlerini, 100’den 1.000’e kadar olan sayıların da 4. ve 5. dereceden kuvvetlerini tablolar halinde düzenlemişti. Çok kullanışlı ve doğru olan bu tablolar, 20. yy’ın ortalarına değin sürekli olarak yeniden basılmış ve “Barlow Tabloları” adıyla, matematik öğretiminin temel yapıtlarından biri olmuştur.

  • Eserleri(başlıca): A A’cw Mathematical and Philo- sophical Dictionary, 1814, (“Yeni Matematik ve Felsefe Sözlüğü”); New Mathematical Tables, 1814, (“Yeni Mate­matik Tabloları”); Essay on Magnetıc Attractions, 1820, (“Manyetik Çekimler Üstüne Deneme”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>