Paul Gallico Hayatı

Paul Gallico Kimdir,Paul Gallico Hayatı ve Biyografi

ABD’li yazar ve gazeteci. Çok satan romanları ve öyküleriyle tanınmıştır.

26 Temmuz 1897’de New York’ta doğdu, 15 Temmuz 1976’da öldü. De Witt Clinton High School ve Columbia Üniversitesinde öğrenim gördü. 1922- 1936 arasında New York Daily News gazetesinde sinema eleştirmenliği, spor ve fıkra yazarlığı yaptı. Öyküleri Saturday Evening Post, Cosmopolitan, Colliers ve Red Book adlı dergilerde yayımlandı. 1944’de Cosmopolitan dergisinin savaş muhabiri oldu. 1939’da ve 1944’de Columbia Üniversitesinde öykü yazarlığı dersleri verdi.

Çok sayıda öykü, roman ve senaryo yazmıştır. Uzun yıllar gazetecilik yapması ona, roman ve öykülerinde ustalıkla kullandığı bir profesyonellik kazandırmıştır. Konunun, en geniş okuyucu kitlesine seslenebilmek amacıyla basit bir biçimde anlatılması gerektiğini savunmuş, yazar olarak deneme ve yeniliklerden kaçınmıştır. Kitapları sağlam olay örgüleri, sürükleyici anlatımlarıyla piyasa romanının örnekleri arasındadır. The Snow Goose (Yaban Kazı) adlı romanı filme çekilmiş ve Gallico’ya uluslararası bir ün kazandırmıştır.

Eserleri (başlıca): Roman: The Adventures ofHiram Holiday, 1939, (“Hiram Holiday’in Serüvenleri”); The Secret Front, 1940, (“Gizli Cephe”); The Snow Goose, 1941, (Yaban Kazı); The Lonely, 1949, (“Yalnızlar”); The Abondened, 1950, (“Terkedilmişler”); Thomasina: The Cat Who Thought She Was God, 1957, (“Thomasina: Kendini Tanrı Sanan Kedi”); Mrs. ‘Arris Goes to Paris, 1958, (“Mrs. ‘Arris Paris’te”); Mrs. ‘Arris Goes to New York, 1960, (“Mrs. ‘Arris New York’ta”); Mrs. ‘Arris Goes to Parliament, 1965, (“Mrs. ‘Arris Parlamentoda”); The Poseidon Adventure, 1969, (“Poseidon Macerası”); Mrs. ‘Arris Goes to Moscow, 1974, (“Mrs. ‘Arris Moskova’ da”). Öykü: Confessions of a Story Writer, 1946, (“Bir Öykü Yazarının İtirafları”); Further Confessions of a Story Writer: Stories Old and New, .1961, (“Bir Öykü Yazarının Yeni İtirafları: Eski ve Yeni Öyküler”); Confessions of a Story-Teller, 1961, (“Bir Öykü Anlatıcısının İtirafları”). Senaryo: Never Take No for an Answer, 1951, (“Hayır Yanıtıyla Yetinme”); Thomasina, 1960, (Tomasina).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>