Paul Dessau Kimdir

Paul Dessau Kimdir, Paul Dessau Hayatı Biyografi

Alman besteci ve orkestra şefi. Brecht’ in oyunlarına yazdığı müziklerle ta­nınır.

Hamburg’da doğdu, DAC’de öldü. Köln, Mainz ve Berlin’de orkestra yöneticiliği yaptı. 1933’te önce Paris’e, sonra ABD’ye gitti, daha sonra Doğu Berlin’ de yerleşti.

Daha çok tiyatro müziği türünde ürünler veren Dessau, Bertolt Brecht’in Mutter Courage und ibre Kinder (Cesaret Ana ve Çocukları), Der Gute Mensch von Sezuan (Sezuan’m İyi İnsanı) ve Herr Puntila und sein Knecht Matti (Bay Puntila ile Uşağı Matti) adlı oyunlarının müziklerini yapmış, Brecht’in oyunları­nın havasını müziğe yansıtmadaki ustalığıyla ilgi toplamıştır. 1930’da Avrupa’da ve ABD’de yaygın­laşmaya başlayan Toplumcu Gerçekçilik’ten etkilen­mekle birlikte, geniş bir dinleyici kitlesine seslenen bir müzik yaratma isteği Dessau’yu müziği basitleştir­meye götürmemiş, ürünleri melodi zenginlikleri ve yetkin anlatımlarıyla dikkati çekmiştir. Brecht’in birçok oyununun müziğini yapan besteci Hans Eisler gibi Dessau da, Shönberg ve öğrencilerinin geliştir­dikleri on iki ton tekniği anlayışının karşısında yer almıştır.

  • Eserleri (başlıca): Tiyatro Müziği: Mutter Courage und ibre Kinder, 1941, (Cesaret Ana ve Çocukları); Der Gute Mensch von Sezuan, 1943, (Sezuan’m İyi İnsanı); Die Ausname und die Regel, 1947, (“Kuralla Kuraldışı”); Herr Puntila und sein Knecht Matti, 1948, (Bay Puntila ile Uşağı Matti); Das Verhör des Lukullus, 1951, (“Lukullus’ un Duruşması”); Der Kaukasische Kreidikreis, 1955, (Kafkas Tebeşir Dairesi); Die heilige Johanna der Schlach- thöfe, 1962, (“Mezbahaların Kutsal Johanna’sı”).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>