Paul Delvaux Kimdir

Paul Delvaux Kimdir, Paul Delvaux Hayatı Biyografi

Belçikalı ressam. Gerçeküstücü res­min temsilcilerindendir.

Antheit-Lez-Hul’de doğdu. Brüksel Güzel Sa­natlar Akademisinde önce mimarlık, sonra da resim öğrenimi gördü. 1928’de gene Brüksel’de Güzel Sanatlar Sarayı’nda açtığı sergi ile tanındı. 1936’da Gerçeküstücülük hareketine katıldı. 1947’de onun sanatını konu alan Le Monde de Paul Delvaux (“Paul Delvaux’nun Dünyası”) adlı bir film yapıldı. Bu filmin metnini şair Paul Eluard yazdı. Delvaux 1952’den başlayarak Belçika’daki çeşitli yapılar için duvar panoları hazırladı. Brüksel’de Mimarlık ve Dekoratif Sanatlar Ulusal Enstitüsünde öğretim üyeliği yaptı.

Delvaux’nun başlangıçta, dış avurumcu (ekspres­yonist) bir ressam olan C.Permeke’in (1886-1952) etkilerinin açıkça görüldüğü, İzlenimcilik ve Dış avu­rumculuk arası bir anlayışı vardı. Daha sonra Magritte’in gerçek üstücülüğünü ve Chirico’nun metafizik resmini, Veriştik Gerçeküstücülük kapsamı içinde bütünleştiren özgün bir üslup geliştirdi.

Delvaux, Eski Yunan mimarlığının sütunlu yapılarıyla biçimlenen çevrelerden tren istasyonlarına, italyan köşklerinden boğucu atmosferli bekleme oda­larına kadar çeşitli mekânları resimlerine konu yap­mıştır. Çoğunlukla bu mekânları şenlendiren koca­man gözlü çıplak kadın figürleri ile bürokrat giyimli erkekler, anlamı belirsiz bir gelişmeyi bekler gibidir­ler. Onun tüm resimlerinde, rüyalar dünyasını çağrış­tıran bir tiyatro havası egemendir.

  • Eserleri (başlıca): Şafak Vakti, 1937; Ay’ın Evreleri, 1939, Modern Sanatlar Müzesi, New York; Eller, 1941; Yankı, 1943; Demir Çağı, 1951, Güzel Sanatlar Müzesi, Ostende.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>